Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Główne obchody na Jasnej Górze

Kościół katolicki w Polsce obchodzi dziś uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Nawiązuje ona do obrony Jasnej Góry przed Szwedami w 1655 roku oraz ślubów króla Jana Kazimierza i powierzenia królestwa opiece Matki Bożej.

2021-05-03, 06:28

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Główne obchody na Jasnej Górze

Główne obchody uroczystości odbędą się na Jasnej Górze. Sumę odpustową o godzinie 11.00 będzie celebrował i homilię wygłosi arcybiskup Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Msza święta z Jasnej Góry będzie transmitowana w TV Trwam oraz na kanale youtube.com jasnogórskiego Sanktuarium. Biblista, ksiądz profesor Waldemar Chrostowski zauważył, że uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski nawiązuje do dramatycznych wydarzeń XVII wieku.

Powiązany Artykuł

bazylika świętego krzyża 1200.jpg
Transmisja mszy świętej w radiowej Jedynce. Słuchaj od godz. 9.00

- Uroczystość nawiązuje do aktu oddania Rzeczypospolitej i wszystkich jej spraw w bardzo dramatycznym okresie historii Polski, którym był potop szwedzki - powiedział ksiądz profesor i wyjaśnił - Nawiązuje to do aktu dokonanego przez króla Jana Kazimierza 1 kwietnia 1656 roku w katedrze lwowskiej. Aktu, który w szczególny sposób dotyczy Jasnej Góry, stanowiącej duchową stolicę Polski i Polaków.

REKLAMA

Posłuchaj

Ksiądz profesor Waldemar Chrostowski o nawiązaniu uroczystość NMP Królowej Polski 0:30
+
Dodaj do playlisty

 

Jak podkreślił ksiądz profesor Waldemar Chrostowski, uroczystość przypomina o fundamencie wiary chrześcijańskiej narodu polskiego.

- Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski przypomina nam, że jednym ze zworników naszej tożsamości jest chrześcijaństwo. Wiara chrześcijańska przyjęta ponad 1050 lat temu, która stanowi z jednej strony korzeń naszej narodowej, religijnej tożsamości, a z drugiej strony jest skałą, która nam stale przypomina, z czego zostaliśmy wyciosani - powiedział ksiądz profesor Waldemar Chrostowski.

REKLAMA

Posłuchaj

Ksiądz profesor Waldemar Chrostowski o tożsamości religijnej 0:28
+
Dodaj do playlisty

 

Czytaj także:

Zauważył, że jest też drugi, świecki wymiar uroczystości - rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

REKLAMA

- Było to absolutnie wyjątkowe wydarzenie i wyjątkowy akt w dziejach ówczesnej Rzeczypospolitej. Ale nie tylko to, także w dziejach Europy i także patrząc z dzisiejszej perspektywy, w dziejach świata. Dlatego, że tam nasza konstytucja została uprzedzona tylko przez konstytucje Stanów Zjednoczonych- zauważył biblista.

Posłuchaj

Ksiądz profesor Waldemar Chrostowski o świeckim wymiarze uroczystości 0:24
+
Dodaj do playlisty

 

Symboliczny wybór Matki Bożej na królową Polski nastąpił w 1656 roku. Trzysta lat później śluby odnowił prymas Stefan Wyszyński. Dzisiejsze święto zostało ustanowione na prośbę biskupów polskich po odzyskaniu niepodległości po I wojnie światowej. W 1920 roku zatwierdził je dla Kościoła w Polsce papież Benedykt XV. Oficjalnie święto obchodzone jest od 1923 roku. Po reformie liturgicznej w 1969 roku święto zostało podniesione do rangi uroczystości.

REKLAMA

bf

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej