Premier o ustawie ws. Funduszu Odbudowy: liczę, że PSL i KO zagłosują "za"

- Liczę, że głosowanie nad projektem ustawy w sprawie ratyfikacji decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE będzie poza podziałami politycznymi, że zwycięży racja stanu. Liczę, że posłowie PSL i KO także zagłosują "za" - powiedział premier Mateusz Morawiecki. 

2021-05-04, 11:59

Premier o ustawie ws. Funduszu Odbudowy: liczę, że PSL i KO zagłosują "za"
Premier Mateusz Morawiecki. Foto: Krystian Maj/KPRM/Twitter

We wtorek po południu, na dodatkowym posiedzeniu, Sejm zajmie się projektem ustawy w sprawie ratyfikacji decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE, która dotyczy Funduszu Odbudowy. Niewykluczone, że ustawa zostanie też we wtorek uchwalona.

Powiązany Artykuł

czerwinska forum 1200 .jpg
Czerwińska: ze strony PO nie ma mowy o myśleniu w kategorii interesu państwa

"Bardzo wielu ludzi w Polsce tego oczekuje"

Szef rządu był pytany o porozumienie partyjne w sprawie Funduszu Odbudowy na konferencji prasowej. - Liczę na to, że dzisiejsze głosowanie będzie głosowaniem ponad podziałami politycznymi - oświadczył.

Czytaj także: 

Przypomniał, że kwestia ta była przedmiotem konsultacji z Lewicą i wszystkie wspólnie uzgodnione punkty znalazły się w planie, który w poniedziałek został przesłany do Komisji Europejskiej. - Liczę na to, że także posłowie PSL, które przecież również było z nami również w pewnym dialogu, nie tak intensywnym, ale było w dialogu, także zagłosują za tą ustawą o środkach dla polskich przedsiębiorców, rolników i przede wszystkim dla polskich pracowników - wskazał premier.

Posłuchaj

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że liczy na ponadpartyjne poparcie dla ustawy dla Funduszu Odbudowy (IAR) 0:33
+
Dodaj do playlisty

 Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że w przesłanym do KE planie KPO znalazły się uwagi zgłoszone przez Lewicę. Wyraził nadzieję, że PSL, które było z rządem "w pewnym dialogu" także zagłosują "za" tą ustawą, podobnie jak PO, która "jest przeciwna przyjęciu tych środków". 

REKLAMA

Posłuchaj

Rząd przekazał Krajowy Planu Odbudowy Komisji Europejskiej. To dokument, który musi przygotować każde unijne państwo, aby móc skorzystać ze środków z Funduszu Odbudowy. Dla Polski przewidziano ponad 57 miliardów euro dotacji i pożyczek - relacja Dawida Grygorcewicza (IAR) 0:50
+
Dodaj do playlisty

Jak mówił, są to "środki na różne cele i nie powinniśmy się ich pozbawiać". - Liczę w związku z tym, że także Platforma Obywatelska, która jest przeciwna przyjęciu tych środków także koniec końców zdecyduje się za przegłosowaniem tej ustawy o środkach własnych, bo wiem że bardzo wielu ludzi w Polsce oczekuje tego - dodał szef rządu.

Powiązany Artykuł

fundusze ue free1200.jpg
Krajowy Plan Odbudowy: zobacz, ile i na co przewiduje środków

770 mld zł dla Polski

Aby Fundusz Odbudowy został uruchomiony, wszystkie państwa członkowskie muszą ratyfikować decyzję unijnych liderów o zwiększeniu zasobów własnych UE. Brak ratyfikacji tej decyzji wstrzymałby uruchomienie pakietu środków - zarówno z wieloletniego budżetu na lata 2021-2027, jak i Funduszu Odbudowy. Polska z unijnego budżetu i Funduszu Odbudowy ma otrzymać łącznie 770 mld zł.

W 2020 r. przywódcy państw członkowskich uzgodnili kształt budżetu UE na lata 2021-2027 i nowego instrumentu finansowego UE, Funduszu Odbudowy. Fundusz ma być reakcją na kryzys gospodarczy wywołany przez pandemię COVID-19.. Kością niezgody w negocjacjach był stosunek grantów i pożyczek w ramach funduszu. Ostatecznie zdecydowano, że 390 mld z 750 ml W 2020 r. przywódcy państw członkowskich uzgodnili kształt budżetu UE na lata 2021-2027 i nowego instrumentu finansowego UE, Funduszu Odbudowy. Fundusz ma być reakcją na kryzys gospodarczy wywołany przez pandemię COVID-19.. Kością niezgody w negocjacjach był stosunek grantów i pożyczek w ramach funduszu. Ostatecznie zdecydowano, że 390 z 750 mld euro, to bezzwrotne granty, a reszta to pożyczki (PAP)

Każde państwo członkowskie musi przygotować i przesłać do Komisji Europejskiej Krajowy Plan Odbudowy, będący podstawą do wypłaty środków z unijnego Funduszu Odbudowy. W dokumencie wyodrębniono część grantową i pożyczkową. Z Funduszu Odbudowy Polska będzie miała do dyspozycji ok. 58 mld euro.

W poniedziałek po południu dokumenty związane z Krajowym Planem Odbudowy zostały oficjalnie złożone w Komisji Europejskiej, już w formalnej wersji, co zamyka proces składania KPO przez Polskę.

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej