Konrad Szymański: w przypadku Funduszu Odbudowy nie ma mowy o uwspólnotowieniu długu

- Wydawało mi się, że w takich sprawach jest miejsce na konsensus ogólnonarodowy, ale okazało się, że te czasy minęły. I to jest smutna wiadomość - tak o głosowaniu w Sejmie nad ratyfikacją decyzji ws. zasobów własnych UE mówił w TVP Info minister ds. UE Konrad Szymański.

2021-05-05, 21:26

Konrad Szymański: w przypadku Funduszu Odbudowy nie ma mowy o uwspólnotowieniu długu

Sejm uchwalił we wtorek wieczorem ustawę wyrażającą zgodę na ratyfikację decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE. Ratyfikacja tej decyzji przez wszystkie państwa członkowskie jest niezbędna do uruchomienia zarówno Wieloletnich Ram Finansowych na lata 2021-2027, jak i Funduszu Odbudowy. Polska z unijnego budżetu i Funduszu Odbudowy ma otrzymać łącznie 770 mld zł w ciągu kilku lat.

Powiązany Artykuł

kurtyka 1200 pap.jpg
17 mld złotych z KPO na poprawę jakości powietrza. Kurtyka: to potężny impuls inwestycyjny

Za głosowało większość posłów klubu PiS (bez Solidarnej Polski), klub Lewicy, KP-PSL i koło Polska 2050. Klub KO się wstrzymał. Teraz ustawą zajmie się Senat. Marszałek Senatu Tomasz Grodzki poinformował, że senatorowie zajmą się ustawą najprawdopodobniej w maju. Posiedzenie planowane jest w dniach 12-14 maja.

Czytaj także:

"Czas decyzji"

Konrad Szymański pytany, czy jest szansa na szybkie przyjęcie ustawy w Senacie, ocenił, że po debacie sejmowej wszystkie wątpliwości w sprawie ratyfikacji "powinny ustąpić". Dodał, że ratyfikacja jest istotna nie tylko dla Polski, ale także pozostałych 26 państw członkowskich, stąd - jak ocenił - nie ma powodu jej opóźniać.

REKLAMA

- Oczywiście każdy parlament powinien mieć czas na to, aby odnieść się do danego aktu prawnego, ale w tym wypadku mamy całkowitą jasność co do tego, jak wygląda budżetowa pozycja Polski, także w zakresie Funduszu Odbudowy - mówił minister.

- Wczoraj w Sejmie mieliśmy zwieńczenie tej wielomiesięcznej debaty. Ona dotyczyła nie tylko samego Funduszu Odbudowy, Wieloletnich Ram Finansowych, ale także przygotowanego już Krajowego Planu Odbudowy dla Polski, więc nie wydaje mi się, aby nadmierne oczekiwanie miało tutaj cokolwiek zmienić. Jest to czas decyzji - dodał.

Powiązany Artykuł

Marek Suski 1200.jpg
"To dobra wiadomość dla Polski, zła dla PO". Marek Suski o ratyfikacji Funduszu Odbudowy

Jednocześnie według Szymańskiego Polska należy do krajów, w których proces ratyfikacji jest "dość opóźniony". Dotychczas decyzję o zwiększeniu zasobów własnych w budżecie UE ratyfikowało już 19 państw.

"Element gry politycznej"

Pytany, co zaskoczyło go w argumentach polityków, którzy wstrzymali się lub zagłosowali przeciw ustawie, odparł, że zaskoczył fakt, że część osób uznała tę ustawę za element gry politycznej.

REKLAMA

- To, co było uderzające, to fakt, że część opozycji, nie cała, uznała, że ta sprawa, tak ważna dla polskiego rozwoju, ale także bardzo ważna dla całej UE, może być instrumentem całkowicie partykularnej, partyjnej gry o to, kto jest ważniejszy, najważniejszy, w gronie opozycyjnym - powiedział Szymański.

- Ja rozumiem, że parlament jest też miejscem gry politycznej, ale w takich sprawach wydaje mi się, że instynkt, etos państwowy powinien nakazywać powstrzymanie tego typu bardzo wąskich ram, które zresztą nie przyniosły żadnych efektów, bo PO w swoim sprzeciwie wobec wieloletniego budżetu UE została koniec końców osamotniona - zauważył minister ds. UE.

Czytaj także:

REKLAMA

Stanowisko PO

Powiązany Artykuł

sejm free tt 1200.jpg
Większość Polaków dobrze oceniła poparcie przez Sejm ratyfikacji Funduszu Odbudowy. Jest nowy sondaż

Podkreślił, że trzy z czterech "liberalnych sił" opozycyjnych poparło ustawę. - PO została sama, z niczym. To mnie zaskoczyło, bo do tej pory wydawało mi się, że w takich sprawach jest miejsce na ogólnonarodowy konsensus. Okazało się, że te czasy minęły i to jest smutna wiadomość - ocenił Szymański.

Pytany o proces konsultacji Krajowego Planu Odbudowy ze strony PO, odparł, że Platforma od wielu miesięcy "jest zajęta głównie sama sobą" i "zaniedbuje obowiązki opozycji", w tym zgłaszanie poprawek i propozycji.

Dopytywany o argumenty PO, jakoby KPO wykluczał samorządy z dysponowania środkami unijnymi, odparł, że większość środków z Wieloletnich Ram Finansowych będzie trafiała do samorządów.

- Znakomita większość środków, w szczególności jeśli chodzi o Wieloletnie Ramy Finansowe, będzie trafiała do samorządów i będzie zarządzana przez samorządy. To samorządy będą implementowały poszczególne programy. To jest kolejny sztuczny problem wymyślony tylko na potrzeby retoryki politycznej w Sejmie - dodał minister.

REKLAMA

Uwspólnotowienie długów?

Konrad Szymański pytany o rzekome uwspólnotowienie długów w wyniku zaciąganych kredytów negocjowanych przez KE, ponownie zdementował tę tezę.

Powiązany Artykuł

PAP Borys Budka 1200.jpg
KO i Lewica skonfliktowane. Dr Biskup: antyrządowa jedność opozycji była kreowana trochę na siłę

Argument ten podnosili politycy Konfederacji oraz koalicyjnej Solidarnej Polski, którzy m.in. z uwagi na to zdecydowali się głosować przeciw ustawie ratyfikacyjnej.

Posłuchaj

Konrad Szymański: w przypadku Funduszu Odbudowy nie ma mowy o "uwspólnotowieniu długu" (IAR) 0:30
+
Dodaj do playlisty

- Premier wynegocjował w Brukseli nie tylko dobry wynik finansowy dla Polski, ale również ramy prawne, które są gwarancją bezpieczeństwa polskich finansów publicznych - powiedział minister ds. UE.

- Polska nie będzie ponosiła żadnych kosztów cudzych problemów gospodarczych. To jest jasno zapisane nie tylko w traktacie, ale także w tej decyzji, którą mamy ratyfikować - zapewnił.

REKLAMA

Czytaj także:

Procedura

Minister podkreślił również, że państwa członkowskie nie mogą zmieniać nic w treści ratyfikowanej decyzji, bo ta - jak zauważył - została podjęta przez szefów rządów i państw wszystkich krajów członkowskich. Obecnie - jak dodał minister ds. UE - parlamenty narodowe mogą jedynie ratyfikować lub nie ratyfikować decyzję Rady Europejskiej z grudnia ubiegłego roku.

Powiązany Artykuł

mid-21504519-2.jpg
"Przeważyły układanki polityczne". Łukasz Jankowski o stanowisku PO ws. Funduszu Odbudowy

Do uruchomienia Funduszu Odbudowy potrzebna jest jednak nie tylko ratyfikacja decyzji o zwiększeniu zasobów własnych (w wyniku której uruchomiony zostanie także unijny budżet do 2027 r.), ale także zaakceptowanie przez Komisję Europejską Krajowych Planów Odbudowy. Polska wysłała KPO drogą nieformalną w piątek, a formalnie w poniedziałek.

Z Funduszu Odbudowy Polska będzie miała do dyspozycji około 58 miliardów euro. Na tę kwotę składa się 23,9 miliarda euro dotacji i 34,2 miliarda euro pożyczek.

REKLAMA

W Polsce KPO ma formę uchwały rządu, która nie podlega dalszej procedurze legislacyjnej w parlamencie.

jbt

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej