"Powinniśmy inwestować w innowacyjne projekty". Wiceszef MSZ o idei Trójmorza

- Jesteśmy liderami w wielu obszarach nowych technologii. Powinniśmy kontynuować wsparcie dla inwestycji związanych z innowacyjnymi projektami - ocenił podczas konferencji "Fundusz Trójmorza na rzecz cyfrowego rozwoju" w poniedziałek wiceszef MSZ, pełnomocnik rządu ds. Inicjatywy Trójmorza Paweł Jabłoński.

2021-05-10, 18:16

"Powinniśmy inwestować w innowacyjne projekty". Wiceszef MSZ o idei Trójmorza

Wiceszef MSZ podczas konferencji organizowanej w ramach projektu cyfrowego Trójmorza - CEE Digital Coalition podkreślał, że od momentu powołania w 2015 r. Inicjatywa Trójmorza stale wzrasta pod względem swojego potencjału i zasięgu. Jak dodał 5-6 lat temu Inicjatywa była głównie platformą politycznej współpracy głów państw wchodzących w jej skład, a dziś dotyczy wielu aspektów, w tym nie tylko gospodarczych, ale i związanych także z bezpieczeństwem.

Powiązany Artykuł

spotkanie v4 1200 .jpg
"Powinniśmy promować wspólne wartości". Spotkanie szefów MSZ V4 i Japonii

Wśród głównych obszarów zainteresowania państw Inicjatywy wymienił inwestycje w nowoczesne technologie, które - jak mówił - doprowadzają do rozwoju rynku cyfrowego w krajach Europy Środkowej.

Jabłoński jako szansę ocenił fakt, że kraje Inicjatywy, dużo mniej rozwinięte kilka lat temu od krajów Europy Zachodniej, zaczęły inwestować w najnowsze technologie, co daje im obecnie przewagę.

Inwestycje w nowe technologie

- Dzisiaj jesteśmy liderami w wielu obszarach związanych z nowymi technologiami, w tym w sektorze finansowym, bankowym, w usługach - mówił wiceszef MSZ.

Jak ocenił kraje Inicjatywy Trójmorza pod względem nowych technologii znajdują się w lepszej sytuacji, niż wiele krajów bardziej rozwiniętych. - To duża szansa i powinniśmy kontynuować wsparcie dla inwestycji związanych z innowacyjnymi projektami - dodał Jabłoński.



Jako istotny aspekt funkcjonowania Inicjatywy wiceszef MSZ wymieniał współprace między sektorem publicznym, prywatnym oraz organizacjami pozarządowymi. Jego zdaniem ważne jest także prowadzenie działań na rzecz wzrastającej świadomości roli Inicjatywy wśród poszczególnych społeczeństw.

USA wobec Inicjatywy Trójmorza

Wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński mówi o rosnącym zainteresowaniu Inicjatywą Trójmorza ze strony Stanów Zjednoczonych. Wiceszef dyplomacji podkreślał, że zmiana gospodarza Białego Domu nie odbiła się w żaden sposób na relacjach z Trójmorzem.

REKLAMA

W ocenie Pawła Jabłońskiego można mówić nawet o zwiększonym zainteresowaniu Waszyngtonu obszarem między Adriatykiem, Bałtykiem i Morzem Czarnym. - W rzeczywistości, jeśli coś się zmieniło, to tylko na lepsze. W ostatnich miesiącach i tygodniach zauważyliśmy, że jest bardzo duże - nawet większe niż wcześniej - zainteresowanie Inicjatywą ze strony amerykańskiej administracji. Widzimy, że Trójmorze jest postrzegane w USA jako inicjatywa łącząca obie partie - powiedział polityk.


Posłuchaj

Wiceszef MSZ: zauważyliśmy, że jest bardzo duże zainteresowanie Inicjatywą ze strony USA (IAR) 0:21
+
Dodaj do playlisty


Wiceminister przypomniał, że w listopadzie amerykańska Izba Reprezentantów przy poparciu Demokratów i Republikanów przyjęła rezolucję wspierającą Inicjatywę Trójmorza "w wysiłkach na rzecz zwiększenia niezależności energetycznej i połączeń infrastrukturalnych" w regionie.

Zdaniem Pawła Jabłońskiego Stany Zjednoczone widzą we współpracy 12 państw środkowoeuropejskich nie tylko czynnik bezpieczeństwa i stabilizacji. - To oczywiście również szansa biznesowa. Międzynarodowy Fundusz Walutowy szacuje na 600 miliardów euro potrzeby na inwestycję w infrastrukturę naszego regionu do 2030 roku, by nadgonić bardziej rozwiniętą sieć transportową Zachodu. 600 miliardów euro oznacza wiele inwestycji w tych najbliższych latach, to oczywiście stwarza szansę biznesową dla Amerykanów - stwierdził.

Wiceminister spraw zagranicznych zwrócił również uwagę na zainteresowanie Trójmorzem ze strony Japonii. W tym kontekście wskazał na energetykę i sektor cyfrowy jako obszary potencjalnej współpracy z Krajem Kwitnącej Wiśni. Jak mówił Paweł Jabłoński, szczególnie po brexicie, Tokio wyraża gotowość do współpracy z innymi krajami Unii Europejskiej.

REKLAMA


Powiązany Artykuł

zbigniew rau minister japonii twitter 1200.jpg
Po spotkaniu szefów MSZ V4 i Japonii. Rau: Tokio zainteresowane współpracą z Trójmorzem


Szczyt Trójmorza w lipcu 2021

Pytany o rozszerzenie współpracy krajów Inicjatywy także na obszar Partnerstwa Wschodniego, odparł, że priorytetem pozostaje współpraca 12 państw członkowskich. Jednocześnie zapewniał, że nie jest to projekt konkurencyjny wobec UE, a stanowiący jej uzupełnienie. W tym kontekście podkreślił wagę współpracy UE, NATO oraz prywatnego sektora w kontekście bezpieczeństwa. Właśnie kwestię bezpieczeństwa wymienił jako jeden z wiodących tematów szczytu Inicjatywy Trójmorza, który zaplanowany jest na lipiec tego roku w Sofii.


Inicjatywa Trójmorza jest platformą współpracy 12 państw położonych między Adriatykiem, Bałtykiem i Morzem Czarnym. Jej celem jest wzmacnianie spójności UE poprzez zacieśnienie współpracy infrastrukturalnej, energetycznej i gospodarczej państw Europy Środkowej.

Członkami Inicjatywy Trójmorza są: Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia i Węgry.

W 2019 r. zainicjowany został natomiast przez Bank Gospodarstwa Krajowego i rumuński EximBank Fundusz Trójmorza. Stanowi on ekonomiczny instrument Inicjatywy Trójmorza. Przedstawiciele Funduszu deklarują zebranie ok. 3-5 mld euro. Inwestycje z tych środków w infrastrukturę mają zniwelować różnice w rozwoju między krajami regionu a zachodnią częścią Starego Kontynentu oraz rozwinąć połączenia na osiach Północ-Południe.

REKLAMA

kp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej