Przetasowania w rankingu największych gospodarek świata. Głównym czynnikiem zmian jest pandemia

Pandemia COVID-19 wstrząsnęła rankingiem największych gospodarek świata po tym, jak wiele krajów znalazło się w recesji. Stany Zjednoczone, Chiny, Japonia i Niemcy nadal zajmują cztery pierwsze miejsca jako największe gospodarki świata, ale niektóre pozycje rankingowe uległy przesunięciu, wynika z prognoz Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

2021-05-11, 07:45

Przetasowania w rankingu największych gospodarek świata. Głównym czynnikiem zmian jest pandemia
Autonomiczne autobusy będą początkowo kursowały na mierzącej 3,4 km trasie w centrum Seulu.Foto: Shutterstock/sayan uranan

CNBC porównało nominalny produkt krajowy brutto w dolarach amerykańskich w krajach podanych w bazie danych World Economic Outlook MFW. Nominalny PKB szacuje wartość rynkową wszystkich gotowych dóbr i usług wyprodukowanych w danej gospodarce, ale nie odejmuje zmian w poziomach cen, czyli inflacji - i dlatego może zawyżać lub zaniżać rzeczywistą wartość ekonomiczną. Mimo to, wartości nominalne PKB denominowane we wspólnej walucie są sposobem mierzenia i porównywania wielkości gospodarczych różnych krajów, a także dają wgląd w to, jak wydarzenia, takie jak pandemia, wpływają na gospodarki.


Indie, które w 2019 roku stały się piątą największą gospodarką świata, w ubiegłym roku zsunęły się w rankingu na szóste miejsce za Wielką Brytanią. Nie odzyskają piątego miejsca aż do 2023 roku. W zeszłym roku Indie zostały dotknięte ścisłymi ograniczeniami działalności gospodarczej, ponieważ kraj walczył z koronawirusem.

Powiązany Artykuł

shutt warszawa 1200.jpg
Pozytywne oceny ratingu kredytowego Polski. Zasługa silnej gospodarki

W tym roku też nie jest lepiej. Indie w zeszłym tygodniu wyprzedziły Brazylię, stając się drugim najbardziej zakażonym krajem na świecie. MFW prognozował, że gospodarka tego kraju skurczy się o 8 proc. w roku fiskalnym, który zakończył się w marcu 2021 roku, a prognozy na ten rok są systematycznie rewidowane w dół. Ekonomiści oszacowali, że jeden miesiąc blokady może pozbawić Indie 1-2 punktów procentowych rocznego PKB.


Brazylia spadła z dziewiątej największej gospodarki w 2019 r. do 12. największej w ubiegłym roku, stając się jedynym krajem, który wypadł z rankingu top 10. Południowoamerykański kraj pozostanie poza 10 największymi gospodarkami świata co najmniej do 2026 roku - najdalszej dostępnej prognozy MFW.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

nbp 1200 free.jpg
Prezes NBP: w drugiej połowie roku powinno nastąpić silne przyspieszenie gospodarcze

Brazylia odnotowała trzecią co do wielkości liczbę zachorowań na COVID-19 i drugą co do wielkości liczbę zgonów na świecie. Sekretarz zdrowia Sao Paulo podobno napisał do rządu federalnego, ostrzegając przed "nieuchronnym" załamaniem systemu opieki zdrowotnej w tym stanie, podczas gdy ekonomiści powiedzieli, że brazylijska gospodarka będzie miała trudności z odzyskaniem równowagi. Gospodarka skurczyła się w zeszłym roku o 4,1 proc., a w 2021 roku prognozuje się jej wzrost o 3,7 proc.

Po tym, jak Brazylia wypadła z grona 10 największych gospodarek świata, Korea Południowa awansowała na 10. miejsce i oczekuje się, że pozostanie na nim co najmniej do 2026 roku. Korea Południowa była jednym z najwcześniejszych krajów poza Chinami, które zgłosiły przypadki COVID-19 na początku 2020 roku. Kraj ten odniósł pewien sukces w powstrzymywaniu wirusa w zeszłym roku, który pomógł jego gospodarce zakończyć rok 2020 spadkiem PKB tylko o 1 proc. MFW prognozuje, że gospodarka Korei Południowej może wzrosnąć w tym roku o 3,6 proc.


PolskieRadio24.pl/ CNBC/ MFW/ mib

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej