Pozytywne oceny ratingu kredytowego Polski. Zasługa silnej gospodarki

Zagraniczne agencje ratingowe bardzo dobrze oceniają perspektywy polskiej gospodarki. Oceny kredytowe potwierdzają, że Polska przeszła obronną ręką przez czas pandemicznych zawirowań. Przedstawiamy podsumowanie ocen wystawionych naszej gospodarce.

2021-05-10, 07:00

Pozytywne oceny ratingu kredytowego Polski. Zasługa silnej gospodarki
Polska zalicza się do grona państw charakteryzujących się bardzo wysokim rozwojem społecznym. Foto: Shutterstock/Mike Mareen

Agencja Standard & Poor’s (S&P) 5 kwietnia 2021 r. opublikowała krótki raport o Polsce, w którym wskazuje m.in. na zdywersyfikowaną gospodarkę, wykwalifikowaną kadrę pracowniczą, bezpieczny poziom długu publicznego i prywatnego, jak również rozważną politykę monetarną oraz zdrowy system bankowy.

Powiązany Artykuł

nbp 1200 free.jpg
Prezes NBP: w drugiej połowie roku powinno nastąpić silne przyspieszenie gospodarcze

Zdaniem S&P, negatywne skutki pandemii COVID-19 przerwały wydłużony okres wzrostu gospodarczego w Polsce, a całoroczny PKB w 2020 roku spadł o 2,7 proc. Mimo to wyniki gospodarcze naszego kraju po raz kolejny okazały się bardziej odporne na niekorzystne otoczenie niż oczekiwano. Spadek produkcji był jednym z najłagodniejszych wśród państw o porównywalnym ratingu. Można to wyjaśnić stosunkowo zdywersyfikowaną i konkurencyjną bazą eksportową Polski, która jest w mniejszym stopniu zależna od sektora motoryzacyjnego i turystycznego, a także sporym bodźcem polityki kryzysowej w celu złagodzenia skutków pandemii. W 2021 roku S&P spodziewa się ożywienia gospodarczego w Polsce do wysokości 3,4 proc. PKB, co doprowadzi do poprawy sytuacji fiskalnej. W 2022 oczekuje przyspieszenia wzrostu PKB do 4,4 proc. w związku ze wzrostem popytu krajowego, znaczącymi dotacjami unijnymi i odbiciem w Europie.

Obecna ocena ratingowa Polski to A-/A-2 odpowiednio dla długo- i krótkoterminowych zobowiązań w walucie zagranicznej oraz A/A-1 odpowiednio dla długo- i krótkoterminowych zobowiązań w walucie krajowej. Perspektywa ratingu jest na poziomie stabilnym. Według S&P, podniesienie oceny ratingowej Polski byłoby możliwe, gdyby po chwilowym szoku wzrost gospodarczy powrócił na ścieżkę w górę bez tworzenia nierównowagi fiskalnej. Z drugiej strony rating mógłby znaleźć się pod presją w razie znacznie głębszego i dłuższego od prognoz spowolnienia gospodarczego, co doprowadziłoby do pogorszenia sytuacji fiskalnej znacznie bardziej od bieżących oczekiwań.


Fitch Ratings

Agencja ratingowa Fitch w komunikacie uzasadniającym decyzję wydania Polsce ratingu A- wskazuje na silne fundamenty makro i dobrze zdywersyfikowaną gospodarkę, wspieraną przez solidne ramy polityki gospodarczej i monetarnej. Agencja wskazała, że epidemia miała negatywny wpływ na realny wzrost PKB Polski w 2020 r. jedynie o 2,7 proc., ze względu na silny wzrost konsumpcji rządowej i eksportu netto. Fitch prognozuje deficyt fiskalny w relacji do PKB na poziomie 5,7 proc. w 2021 r. i 3,7 proc. w 2022 r.

REKLAMA

Według agencji, rating Polski może zostać podniesiony w wyniku poprawy zadłużenia zagranicznego netto w relacji do PKB w kierunku krajów z kategorią "A" lub konsolidacji fiskalnej, która doprowadzi do trwałego spadku długu publicznego w relacji do PKB. Dodatkowo rating mógłby zostać podwyższony w wyniku wzrostu PKB wspierającego szybszą konwergencję dochodów w kierunku krajów z kategorią "A".

Powiązany Artykuł

kościński pap1200.jpg
"Można być dość optymistycznym". Minister finansów o rozwoju polskiej gospodarki

Z drugiej strony, rating może zostać obniżony w przypadku trwałego wzrostu długu publicznego, w wyniku braku konsolidacji finansów publicznych w perspektywie średnioterminowej, krystalizacji zobowiązań warunkowych lub osłabienia wzrostu gospodarczego. Rating może być również obniżony, jeżeli standardy rządzenia lub warunki prowadzenia działalności gospodarczej będą miały negatywny wpływ na gospodarkę.


Moody's

30 kwietnia 2021 r. agencja ratingowa Moody’s ogłosiła decyzję o utrzymaniu oceny ratingowej Polski na poziomie A2/P1, odpowiednio dla długo- i krótkoterminowych zobowiązań. W komunikacie uzasadniającym decyzję wskazuje na siłę gospodarczą Polski, która jest odporna na szok COVID-19. Agencja wskazała, że epidemia miała negatywny wpływ na realny wzrost PKB Polski w 2020 roku jedynie o 2,7 proc., głównie ze względu na korzystną strukturę konkurencyjnej polskiej gospodarki. Dodatkowo szok pandemiczny został złagodzony przez pokaźny pakiet wsparcia fiskalnego oraz odpowiednio łagodną politykę monetarną. Moody's prognozuje, że PKB odbije się o 3,3 proc. i 4,8 proc. odpowiednio w 2021 i 2022 roku.

REKLAMA

Według agencji rating Polski znalazłby się pod presją wzrostową, gdyby decydenci skutecznie rozwiązali istotne wyzwania polityczne związane z terminem i kierunkiem wycofywania środków wsparcia. Taka ścieżka polityczna z jednej strony zagwarantowałaby trwałe ożywienie gospodarcze, a z drugiej strony zmniejszyłaby ryzyko zbyt długiego utrzymywania się środków wsparcia. Z drugiej strony, rating mógłby zostać obniżony, jeżeli sytuacja budżetowa rządu uległaby znacznemu pogorszeniu lub jeżeli wzrost gospodarczy uległby znacznemu spowolnieniu w porównaniu z sytuacją sprzed pandemii.


PolskieRadio24.pl/ gov.pl/ mib

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej