"Przyspieszenie programów inwestycyjnych". Premier o korzyściach z Funduszu Odbudowy

"W Polsce stawiamy na szybki wzrost gospodarczy. Do tego właśnie potrzebujemy Europejskiego Programu Odbudowy - aby dokonać największego w historii Polski przyspieszenia programów inwestycyjnych" - napisał premier Mateusz Morawiecki na Facebooku.

2021-05-11, 11:49

"Przyspieszenie programów inwestycyjnych". Premier o korzyściach z Funduszu Odbudowy

Powiązany Artykuł

1200_autostrada_shutterstock.png
Wiceminister funduszy: wydatkowanie pieniędzy z KPO może się zmienić - podział nie jest ostateczny

Szef rządu na Facebooku powiedział, że dzięki pieniądzom z unijnego Funduszu Odbudowy Polska dokona "największego w historii przyspieszenia programów inwestycyjnych". "Stawiamy na szybki wzrost gospodarczy" - zapewnił. 

Premier Mateusz Morawiecki powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej po spotkaniu z przywódcami państw UE na nieformalnym, społecznym szczycie w Porto, że "sprawiedliwy system podatkowy oraz szybki wzrost gospodarczy pozwalają wypracować odpowiedni model społeczny państwa".

Posłuchaj

Mateusz Morawiecki wskazał, że Polska do budowy takiego modelu zamierza wykorzystać pieniądze z unijnego Funduszu Odbudowy, które będą służyć polskim przedsiębiorstwom (IAR) 0:30
+
Dodaj do playlisty

Mateusz Morawiecki wskazał, że Polska do budowy takiego modelu zamierza wykorzystać pieniądze z unijnego Funduszu Odbudowy, które będą służyć polskim przedsiębiorstwom.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

kuzmiuk pap_20200229_0RX 1200.jpg
Zbigniew Kuźmiuk: zgłaszanie poprawek do ustawy ratyfikacyjnej w Senacie jest niekonstytucyjne

Decyzja w rękach Senatu

W ubiegłym tygodniu Sejm uchwalił ustawę wyrażającą zgodę na ratyfikację decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE, teraz musi się nią zająć Senat. - Senat raczej nie zajmie ustawą ratyfikacją Funduszu Odbudowy na najbliższym posiedzeniu, które zaczyna się 12 maja - powiedział w rozmowie z poniedziałkową "Rzeczpospolitą" marszałek tej izby Tomasz Grodzki. Jak dodał, porządek obrad jest już wypełniony.

Czytaj także: 

Grodzki był pytany w "Rz", czy z perspektywy czasu nie było błędem wstrzymanie się przez Koalicję Obywatelską od głosu podczas głosowania w Sejmie nad ratyfikacją Funduszu Odbudowy. - Nie. KO, i mam nadzieję pozostałym członkom opozycji, zależy na tym, żeby nie blokować pieniędzy unijnych. Chodzi o to, że wszystkie polskie gminy i powiaty powinny dostać te środki, a nie tylko faworyci czy nominaci partii rządzącej, jak to się zdarzyło przy rozdzielaniu Funduszu Inwestycji Lokalnych. Te pieniądze są dla Polek i Polaków, nie dla PiS - odpowiedział marszałek.

Ratyfikacja niezbędna do uruchomienia pieniędzy

Ratyfikacja tej decyzji przez wszystkie państwa członkowskie jest niezbędna m.in. do uruchomienia Funduszu Odbudowy po pandemii COVID-19. Polska z unijnego budżetu na lata 2021-2027 i Funduszu Odbudowy ma otrzymać łącznie 770 mld zł.

W ramach samego Funduszu Odbudowy Polsce przypada ok. 58 mld euro (250 mld zł). Każde państwo członkowskie musi przygotować i przesłać do Komisji Europejskiej Krajowy Plan Odbudowy, będący podstawą do wypłaty środków z unijnego Funduszu Odbudowy. W miniony poniedziałek po południu dokumenty związane z KPO zostały oficjalnie przekazane KE. 

REKLAMA


mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej