Narasta konflikt izraelsko-palestyński. Wiceszef MSZ: wzywamy obie strony do deeskalacji
Kolejny grad rakiet spadł po południu na miasta w południowym Izraelu. Była to odpowiedź palestyńskiego Hamasu na wcześniejsze izraelskie naloty na Strefę Gazy. Rośnie liczba ofiar konfliktu po obu stronach, a dotychczasowe mediacje się nie powiodły.
2021-05-12, 17:14
Wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk powiedział dziennikarzom w Sejmie, że w tej chwili najważniejsze jest, by strony konfliktu nie podejmowały radykalnych działań.
Powiązany Artykuł
Konflikt na Bliskim Wschodzie. Ekspert PISM: Izrael nie może pozostać bezczynny i liczyć tylko na Żelazną Kopułę
- Wzywamy obie strony do deeskalacji, do niepodejmowania kroków, które mogą przyczynić się do zaostrzenia sytuacji - powiedział.
Piotr Wawrzyk wezwał też polskich obywateli, którzy przebywają w Izraelu, by przede wszystkim skontaktowali się z naszymi placówkami dyplomatycznymi. Zaapelował też, by unikali miejsc, gdzie odbywają się zgromadzenia.
REKLAMA
Konflikt w Izraelu
Według palestyńskiego Ministerstwa Zdrowia, w izraelskich nalotach na Gazę zginęło 48 osób, wśród nich czternaścioro dzieci, a rannych jest kilkaset osób. Po stronie izraelskiej szóstą ofiarą ostrzałów jest Izraelczyk, w którego auto uderzył wystrzelony z Gazy pocisk przeciwczołgowy.
W samym Izraelu zamknięto miasto Lod, gdzie wczoraj doszło do starć mieszkających tam izraelskich Arabów. Do zamieszek doszło też w kilku innych miastach.
- Zagrożenie w pobliżu Strefy Gazy. Władze Izraela zalecają mieszkańcom pozostanie w domach
- Setki rakiet spadło na Izrael. W wyniku ataków odwetowych zginęło dziesiątki osób
Starcia ponownie wybuchły wieczorem także na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie. To właśnie protesty w tym miejscu doprowadziły do obecnej eskalacji przemocy. Palestyńczycy od kilkunastu dni protestowali przeciwko ograniczeniom w dostępie do świętych miejsc oraz przeciwko przymusowym wysiedleniom ze wschodniej, arabskiej części Jerozolimy.
REKLAMA
bf
REKLAMA