W 2020 r. prawie co 10 z nas pracował zdalnie. Borys: to zła wiadomość dla właścicieli biurowców
- W 2020 r. w Polsce 8,9 proc. pracowników wykonywało pracę z domu. Praca hybrydowa w wielu zawodach zapewne zostanie wprowadzona na stałe, co nie jest dobrą wiadomością dla właścicieli biurowców - ocenił szef Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys.
2021-05-18, 09:42
Na swoim profilu w serwisie społecznościowym Twitter Borys napisał: "Blisko co ósmy Europejczyk pracował w 2020 zdalnie. W Finlandii, Irlandii i Luksemburgu blisko co czwarty. W PL 8,9 proc. pracowników wykonywało pracę z domu".
Jak dodał "praca hybrydowa w wielu zawodach zapewne zostanie wprowadzona na stałe, co nie jest dobrą wiadomością dla właścicieli biurowców".
Powiązany Artykuł
Ustawa regulująca pracę zdalną jest gotowa. Wkrótce resort rozwoju zaprezentuje projekt
Borys odniósł się w ten sposób do najnowszych danych Eurostatu, które poinformowały o tym, jak wyglądały działania w dziedzinie pracy wprowadzone po to, by zapobiegać rozprzestrzenianiu się pandemii koronawirusa.
Kto polubił pracę zdalną?
Z unijnych danych wynika, że najwięcej pracowników w 2020 r. przeważnie wykonywało swoją pracę zdalnie w Finlandii (25,1 proc.). Na drugim miejscu uplasował się Luksemburg (23,1 proc.), na trzecim zaś - Irlandia (21,5 proc.).
Polska w tym zestawieniu plasuje się nieco poniżej unijnej średniej, która wyniosła 12,3 proc., z wynikiem 8,9 proc. Mniej pracowników wykonywało swoje obowiązki przeważnie w formie zdalnej m.in. w Czechach (7,2 proc.) i na Słowacji (5,7 proc.), a także na Węgrzech (3,6 proc.). Najmniej osób mogło korzystać w przeważającej mierze z możliwości wykonywania swoich obowiązków z domu w Bułgarii - zaledwie 1,2 proc.
Z danych Eurostatu wynika, że w ubiegłym roku więcej kobiet niż mężczyzn pracowało zdalnie (13,2 proc. wobec 11,5 proc.). Największy odsetek pracowników, który świadczył w ten sposób pracę, odnotowano w grupie wiekowej pomiędzy 25 a 49 rokiem życia.
Z kwietniowego raportu CBRE wynika, że w samej Warszawie w pierwszym kwartale powierzchnia biurowa przekroczyła 6,04 mln metrów kwadratowych, co oznacza wzrost o 8 proc. w ujęciu rocznym. W pierwszych miesiącach bieżącego roku wynajęto 109 tys. metrów kwadratowych takiej powierzchni, co oznacza spadek o 21 proc. wobec analogicznego okresu w ub. roku.
PolskieRadio24.pl, PAP, TT, md
REKLAMA
REKLAMA