Polska na podium rankingu atrakcyjności. Aż 95 proc. przedsiębiorców jest zadowolonych z inwestycji w naszym kraju

Polska znalazła się na trzecim miejscu, za Estonią i Czechami, w rankingu atrakcyjności inwestycyjnej 16 państw Europy Środkowej i Południowo-Wschodniej. Przedsiębiorcy, którzy zainwestowali w naszym kraju, z reguły zrobiliby to jeszcze raz - informuje portal dw.com.

2021-05-21, 09:37

Polska na podium rankingu atrakcyjności. Aż 95 proc. przedsiębiorców jest zadowolonych z inwestycji w naszym kraju
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: shutterstock.com/udmurd

Osiągnięty wynik to średnia ocen wystawianych przez przedsiębiorców uczestniczących w badaniu. Różnice między państwami pierwszej dziesiątki, gdzie uplasowały się wszystkie kraje unijne z regionu z wyjątkiem Bułgarii, nie są jednak od siebie zbyt odległe. Najlepsza Estonia, z rezultatem 2,85 na skali od 1 (kraj bardzo atrakcyjny) do 6 (nieatrakcyjny), jest o 0,56 punktu lepsza od dziesiątych Węgier.

Ranking - sporządzony przez Polsko-Niemiecką Izbę Przemysłowo-Handlową - powstał na podstawie ocen wystawianych przez firmy członkowskie, we współpracy z kilkunastoma innymi organizacjami przedsiębiorców z UE, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii i Izraela.

Powiązany Artykuł

Kościński tt-1200.jpg
Minister finansów: Polska na podium w rankingu bezpośrednich inwestycji zagranicznych

Jednak o atrakcyjności tak naprawdę więcej niż kolejność na tej liście mówią odpowiedzi przedsiębiorców na pytanie, czy zainwestowaliby ponownie w kraju, w którym już działają. „Tak” – odpowiedziało aż 95 procent zagranicznych inwestorów w Polsce. To znaczy, że zaledwie jeden na dwudziestu uważa, że się pomylił.

"Dane te wskazują, że decyzje inwestycyjne poprzedzone są gruntownymi przemyśleniami i stosownie do tego podejmowane są z reguły właściwe decyzje" - ocenia tegoroczny raport Niemiecko-Węgierskiej Izby Przemysłowo-Handlowej.

REKLAMA

Również przedstawiciele firm z pozostałych krajów Grupy Wyszehradzkiej są zadowoleni z podjętych decyzji. Powtórzyłoby je 91 proc. przedsiębiorców działających w Czechach, 88 proc. na Węgrzech i 82 proc. na Słowacji.


PolskieRadio24.pl, tvp.pl, dw.com, DoS

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej