Decyzja TSUE ws. kopalni Turów. Prezes PGE: to droga do dzikiej transformacji energetycznej
Prezes Polskiej Grupy Energetycznej Wojciech Dąbrowski stwierdził, że decyzja Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej o wstrzymaniu wydobycia w kopalni Turów podważa Europejski Zielony Ład. "To zwykły szantaż" - czytamy w oświadczeniu przesłanym Informacyjnej Agencji Radiowej.
2021-05-21, 19:27
W oświadczeniu napisano, że PGE nie może zgodzić się na zamknięcie kopalni w Turowie, ponieważ oznaczałoby to wyłączenie elektrowni, która dostarcza prąd do domów 3,7 milionów Polaków. Taka decyzja - podkreśla prezes Dąbrowski - zdestabilizowałaby polski i europejski system energetyczny, w którym Turów pełni istotną rolę, ponieważ zapewnia do 7 procent zapotrzebowania na energię w Polsce.
Powiązany Artykuł
"Nie podejmiemy działań godzących w bezpieczeństwo energetyczne". Premier o decyzji TSUE ws. kopalni Turów
Wojciech Dąbrowski zaznaczył, że kopalnia Turów posiada ważną koncesję, na podstawie której prowadzi i będzie prowadzić wydobycie. Jego zdaniem dzisiejsza decyzja TSUE to droga do dzikiej transformacji energetycznej. Podkreślił, że kompleks energetyczny w Turowie daje miejsca pracy tysiącom Polaków, którzy po decyzji TSUE z dnia na dzień straciliby źródło utrzymania. "Mamy do czynienia z testem Europejskiego Zielonego Ładu, który miał być oparty na solidarności i sprawiedliwej transformacji energetycznej, a nie programem wspierającym nieuczciwą konkurencję" - napisał. W jego ocenie decyzja TSUE prowadzi do wymuszenia na Polsce importu węgla brunatnego lub energii z Czech lub Niemiec. Wskazał, że niedaleko Turowa funkcjonuje dziewięć kopalni odkrywkowych węgla brunatnego - pięć w Czechach i cztery w Niemczech - co do których Unia Europejska nie ma zastrzeżeń.
Podkreślił również, że wygaszenie wszystkich bloków w Turowie oznaczałoby brak możliwości ich uruchomienia w przyszłości. "Tak więc tymczasowe zamknięcie kopalni byłoby równoznaczne z jej trwałą likwidacją na wiele miesięcy przed rozstrzygnięciem skargi" - dodał.
TSUE zobowiązał dziś Polskę do natychmiastowego zaprzestania wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów do czasu rozstrzygnięcia sprawy. W Trybunale toczy się postępowanie przeciwko Polsce z inicjatywy Czech, które uważają, że koncesja na działalność kopalni Turów została wydana z naruszeniem unijnego prawa. Strona czeska wskazuje także, że kopalnia negatywnie wpływa na poziom lustra wód podziemnych na terytorium ich kraju.
REKLAMA
kp
REKLAMA