Rozejm w Strefie Gazy. Rada Bezpieczeństwa ONZ zaapelowała o pomoc dla cywilów
Rada Bezpieczeństwa ONZ wezwała w sobotę do "pełnego przestrzegania" zawieszenia broni między Izraelem a dowodzonymi przez Hamas palestyńskimi bojownikami w Strefie Gazy. Rada podkreśliła też natychmiastową potrzebę pomocy humanitarnej dla palestyńskich cywilów.
2021-05-23, 00:33
Licząca 15 członków Rada wydała pierwsze wspólne oświadczenie od wybuchu konfliktu 10 maja. Musiało ono bowiem zostać uzgodnione w drodze konsensusu; podczas 11-dniowego izraelsko-palestyńskiego konfliktu Radzie nie udało się wydać wspólnej deklaracji z powodu sprzeciwu Stanów Zjednoczonych, bliskiego sojusznika Izraela - wskazuje Reuters.
Powiązany Artykuł
Zawieszenie broni na Bliskim Wschodzie. Mieszkańcy Gazy liczą straty po wojnie
Odrzucone wcześniejsze wersje dokumentu
"Członkowie Rady Bezpieczeństwa z zadowoleniem przyjęli ogłoszenie zawieszenia broni z dniem 21 maja i uznali ważną rolę Egiptu" i innych krajów w regionie w wypracowaniu rozejmu - dodano w dokumencie zatwierdzonym przez USA po usunięciu z pierwotnego tekstu akapitu o potępieniu przemocy. Poinformowała o tym agencja AFP, powołując się na źródła dyplomatyczne.
Czytaj także:
- Biden: jedynym rozwiązaniem konfliktu jest współistnienie dwóch państw - Izraela i Palestyny
- "Należy ożywić bliskowschodni proces pokojowy". Szef ONZ o zawieszeniu broni w Strefie Gazy
- Konflikt palestyńsko-izraelski. Obie strony ogłosiły się zwycięzcami wojny w Gazie
Waszyngton odrzucił do tej pory trzy oświadczenia, a także francuski projekt rezolucji domagający się "natychmiastowego zaprzestania działań wojennych" i wzywający do "niezakłóconego dostarczania i dystrybucji pomocy humanitarnej w całej Strefie Gazy".
Poparcie dla apelu o odbudowę enklawy
"Rada Bezpieczeństwa wzywa do pełnego przestrzegania zawieszenia broni" - czytamy w tekście zaproponowanym przez Chiny, Norwegię i Tunezję, w którym po prostu zaznaczono, że członkowie Rady "ubolewają nad ofiarami wśród ludności cywilnej w wyniku przemocy".
REKLAMA
Powiązany Artykuł
W Gazie trwa szacowanie strat. Co najmniej 2 tys. mieszkań zostało zniszczonych
W oświadczeniu podkreślono "natychmiastową potrzebę pomocy humanitarnej dla palestyńskiej ludności cywilnej, zwłaszcza w Strefie Gazy, i poparto apel sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa do społeczności międzynarodowej o (...) odbudowę" palestyńskiej enklawy.
W tekście jest też mowa o potrzebie "pilnego przywrócenia spokoju” i "osiągnięcia kompleksowego pokoju opartego na koncepcji regionu, w którym dwa demokratyczne państwa, Izrael i Palestyna, żyją obok siebie w pokoju, z bezpiecznymi i uznanymi granicami".
Piąte spotkanie na temat sytuacji w Strefie Gazy
Oczekuje się, że w czwartek Rada Bezpieczeństwa ponownie omówi konflikt izraelsko-palestyński na comiesięcznym otwartym posiedzeniu poświęconym temu tematowi, zaplanowanym na długo przed wybuchem niedawnego konfliktu. Będzie to piąte spotkanie na ten temat w tym miesiącu, po czterech spotkaniach nadzwyczajnych, z których trzy odbyły się za zamkniętymi drzwiami.
mbl
REKLAMA
REKLAMA