Trwa Narodowy Spis Powszechny: swoje dane udostępniło już 8 mln osób
Jakie znaczenie dla gospodarki ma Narodowy Spis Powszechny, wyjaśniała w radiowej Jedynce prezes Głównego Urzędu Statystycznego w Krakowie Agnieszka Szlubowska.
2021-05-25, 18:41
Jak mówi gość Polskiego Radia, w spisie ludności i mieszkań, który trwa już od dwóch miesięcy, wzięło do tej pory ponad 8 mln osób, czyli ponad 22 procent mieszkańców Polski.
Spisu dokonujemy sami, korzystając z internetu, połączenia telefonicznego lub spisując się w urzędzie
I przypomina, że spis jest obowiązkowy, spisujemy się samodzielnie, korzystając z internetowej strony spis.gov.pl, na której wpisujemy swoje dane.
Posłuchaj
Jeśli ktoś nie ma dostępu do sieci, można zadzwonić na spisową infolinię i podać dane konsultantowi.
REKLAMA
- Można się też spisać w punkcie spisowym w urzędzie gminy czy miasta lub urzędzie statystycznym w konkretnym mieście – wymienia gość radiowej Jedynki.
Powiązany Artykuł
Formularz "krok po kroku" - ABC Spisu Powszechnego
Gdy się nie spiszemy, zadzwonią do nas rachmistrzowie spisowi
Jednocześnie zastrzega, że jeśli ktoś nie dokona wpisu, to zadzwonią do niego rachmistrzowie spisowi z numeru 22 828 88 88, i wtedy nie ma możliwości odmowy dokonania spisu.
Powiązany Artykuł
Narodowy Spis Powszechny 2021. Możemy się spodziewać telefonu od rachmistrza
Spis nie tylko obrazuje sytuację gospodarczą kraju, ale rzutuje na jego politykę w przyszłości
Spis jest powszechny i obowiązkowy, a to oznacza, że każdy musi udzielić informacji. Te mają duże znaczenie dla kształtowania polityki społecznej i gospodarczej kraju, obrazuje realny wygląd sytuacji gospodarczej, rynku pracy i będzie rzutować na politykę gospodarczą.
Spis ważny dla polskiego rynku pracy i pracowników
- Spis pomaga nam zrozumieć czego teraz potrzebujemy i będziemy potrzebować w przyszłości i jest użyteczny z punktu widzenia każdego mieszkańca Polski, mówi gość Polskiego Radia.
REKLAMA
Jak wyjaśnia, dzięki tym danym, odpowiednie instytucje będą tworzyć programy podtrzymujące i stymulujące aktywność zawodową.
- Ta wiedza pomoże w podziale funduszy dotyczące np. szkoleń zawodowych, czy wsparcia dla osób, które utraciły zatrudnienie, mówi Agnieszka Szlubowska.
Spis zobrazuje też warunki mieszkaniowe Polaków
Spis ma też dostarczyć informacji o warunkach mieszkaniowych Polaków, przydatnych do kształtowania polityki mieszkaniowej.
Narodowy Spis Powszechny odbywa się raz na 10 lat, dotyczy każdej osoby mieszkającej stale bądź czasowo na terenie Polski, jest obowiązkowy i potrwa do końca września tego roku.
REKLAMA
Justyna Golonko, Polskie Radio, jk
REKLAMA