Apel członków rządu do Senatu. Chcą, by izba wyższa nie wnosiła poprawek do ustawy dot. Funduszu Odbudowy
Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda zaapelował do senatorów, aby nie wnosili poprawek do ustawy dotyczącej ratyfikacji decyzji o zwiększaniu zasobów własnych Unii Europejskiej. Stwierdził, że ich wprowadzenie utrudniłoby proces ratyfikacji całego Funduszu Odbudowy.
2021-05-27, 15:15
Waldemar Buda podczas wystąpienia w Senacie mówił, że we wszystkich państwach Wspólnoty uchwalanie ustawy odbywało się bezproblemowo. Podkreślił, że żaden z 25 krajów, której dokonały już ratyfikacji, nie dołożył dodatkowych elementów ponad te, które wynikały z ratyfikacji.
Posłuchaj
Powiązany Artykuł
Kolejna debata dot. Polskiego Ładu. Wicerzecznik PiS wskazuje miejsce, datę i tematykę
Preambuła
Głos w tej sprawie zabrał także wiceszef MSZ. Piotr Wawrzyk zaapelował w Senacie o odrzucenie preambuły do ustawy dotyczącej ratyfikacji decyzji o zwiększaniu zasobów własnych Unii Europejskiej. Stwierdził, że jest ona niezgodna z konstytucją i orzeczeniami Trybunału Konstytucyjnego. Piotr Wawrzyk mówi, że preambuła jest poprawką merytoryczną zmierzającą do wywołania skutków normatywnych, dlatego jest niedopuszczalna.
Posłuchaj
Wiceszef MSZ zwrócił się do senatorów z pytaniem, czy chcą zagłosować za przestrzeganiem konstytucji, co w jego ocenie będzie oznaczać opowiedzenie się za odrzuceniem preambuły, czy chcą ją przyjąć i tym samym naruszyć - w imię partyjnych interesów - przepisy ustawy zasadniczej. Dodał, że jeśli mienią się obrońcami konstytucji, to powinni odrzucić zaproponowaną preambułę.
REKLAMA
- Mateusz Morawiecki: służba zdrowia ważna w Polskim Ładzie
- Reforma służby zdrowia w Polskim Ładzie. Sarzyńska: oczekiwania są ogromne
Senatorowie opozycji parlamentarnej chcą wprowadzić do ustawy preambułę. Senatorowie Prawa i Sprawiedliwości wnioskują o uchwalenie jej bez poprawek. Ratyfikacja decyzji o zwiększaniu zasobów własnych Unii Europejskiej przez państwa członkowskie jest konieczna do uruchomienia Funduszu Odbudowy. Rząd tłumaczy, że jej brak wstrzymałby uruchomienie pakietu środków zarówno z budżetu Unii na lata 2021-2027, jak i Funduszu Odbudowy, z których Polska ma otrzymać łącznie 770 miliardów złotych. Głosowanie nad ustawą w Senacie ma odbyć się dziś.
dz
REKLAMA