"Absurdalna i komiczna". Spychalski o próbie dodania przez Senat preambuły do ustawy ratyfikacyjnej
- To krótka ustawa, która zezwala prezydentowi na ratyfikowanie umowy międzynarodowej. Wprowadzanie do niej jakiejś preambuły to z prawniczego i legislacyjnego punktu widzenia śmieszny zabieg - mówił w Polskim Radiu 24 Błażej Spychalski, rzecznik prezydenta RP.
2021-05-27, 16:35
Tydzień temu ustawę ws. ratyfikacji decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE rozpatrywały na połączonym posiedzeniu senackie komisje: Budżetu i Finansów Publicznych oraz Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej.
Powiązany Artykuł
"Zostaliśmy w ogonie". Senator Skurkiewicz o ratyfikacji Funduszy Odbudowy
Senatorowie odrzucili wówczas wniosek zgłoszony przez PiS o przyjęcie ustawy bez poprawek. Większość senatorów poparła wniosek klubów Koalicji Obywatelskiej i KP-PSL o dodanie do ustawy preambuły.
Błażej Spychalski podkreślał, że Senat mógł już dawno zakończyć prace nad ustawą. - Państwo z większości senackiej chyba niespecjalnie sami wiedzą, co mają zrobić, zapędzili się. Mam wrażenie, że próbują przede wszystkim pokazać, że są ważni. Dawno można było tę ustawę w Senacie rozpatrzeć, większość senacka mogła uczynić w tej materii to, co do niej należy - stwierdził.
- To zwlekanie, próba zbudowania jakiejś preambuły, ten jakiś taki przekaz, że środki europejskie mogą być rozkradane, to wszytko jest sytuacja z jednej strony absurdalna, z drugiej naprawdę komiczna - dodał gość audycji. - Dyskutujemy nad poważnymi sprawami, nad bardzo dużymi pieniędzmi, które będzie mogła Polska wykorzystać, a większość w Senacie wstrzymuje te prace głównie z uwagi chyba na to, by pokazać, że są ważni - komentował rzecznik prezydenta.
REKLAMA
Zaznaczył, że jeżeli nawet większość senacka podejmie decyzję o dodaniu preambuły do ustawy w sprawie ratyfikacji decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE, to ustawa wróci do Sejmu, który odniesie się do senackiego stanowiska.
- To, w jakiej wersji ustaw trafi na biurko prezydenta, zależy nie tylko od większości senackiej, ale także od tego, co z tymi zmianami uczyni Sejm - zaznaczył Spychalski.
Posłuchaj
Polska z unijnego budżetu na lata 2021-2027 i Funduszu Odbudowy ma w ciągu kilku lat otrzymać łącznie 770 mld zł. Podstawą do wypłaty środków z Funduszu Odbudowy jest Krajowy Plan Odbudowy, który został przez polski rząd wysłany do Komisji Europejskiej 3 maja.
Więcej w zapisie audycji
* * *
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
Prowadzący: Antoni Trzmiel
Gość: Błażej Spychalski
REKLAMA
Data emisji: 27.05.2021
Godzina emisji: 15.09
PR24/ka
REKLAMA