"Nie ma potrzeby przedłużania prac w Senacie". Artur Dziambor o ustawie o zasobach własnych

- Ostatecznie jest tak, że partia, która rządzi teraz lub zamierza rządzić w przyszłości, wie doskonale, że polityczne frukta wynikające z możliwości zarządzania tym funduszem są dla niej tak duże, iż nie warto z tego rezygnować - mówił w Polskim Radiu 24 Artur Dziambor, poseł Konfederacji.

2021-05-27, 18:55

"Nie ma potrzeby przedłużania prac w Senacie". Artur Dziambor o ustawie o zasobach własnych
Artur Dziambor. Foto: PR24 / Robert Bartosewicz

Tydzień temu ustawę ws. ratyfikacji decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE rozpatrywały na połączonym posiedzeniu senackie komisje: Budżetu i Finansów Publicznych oraz Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej.

Powiązany Artykuł

Błażej Spychalski 1200.jpg
"Absurdalna i komiczna". Spychalski o próbie dodania przez Senat preambuły do ustawy ratyfikacyjnej

Senatorowie odrzucili wówczas wniosek zgłoszony przez PiS o przyjęcie ustawy bez poprawek. Większość senatorów poparła wniosek klubów Koalicji Obywatelskiej i KP-PSL o dodanie do ustawy preambuły.

Artur Dziambor stwierdził, że prace w Senacie trwają za długo. - Nie ma potrzeby przedłużania prac nad ustawą o zasobach własnych w Senacie, "izbie zadumy", mogą to w całości poprzeć lub odrzucić. Podejrzewam, że ostatecznie przyjmą, postawa PO jest przecież prounijna - przypominał.

- Nie spodziewam się, że Senat doprowadzi do sensacyjnego rozwiązania i odrzucenia ustawy, nawet gdyby, to PiS przygotowało ekspertyzy mówiące, że nie potrzeba im 2/3 głosów na sali sejmowej, wystarczy zwykła większość, z czym my się nie zgadzamy, jednak uznajemy to za ratyfikację umowy międzynarodowej. Ale przyzwyczailiśmy się do tego, że PiS interpretuje prawo, jak ma ochotę - dodał.

REKLAMA

Poseł, komentując propozycję opozycji, by do ustawy dodać preambułę, stwierdził, że izba wyższa parlamentu może jedynie przyjąć ustawę lub ją odrzucić. - Nie rozumiem tego przedłużania. Wiadomo, że nic nowego się tam nie pojawi, niczego się z Jarosławem Kaczyński nie wynegocjuje, nie będzie żadnej sensacyjnej konferencji prasowej - stwierdził.

Jak dodał gość audycji, w PO nie ma charyzmatycznego przywódcy, który dawałby nadzieję, że Platforma wygra za dwa lata wybory z PiS. - Dlatego wyborcy szukają innych rozwiązań, jak Hołownia, który cały czas trzyma się na wysokim poziomie poparcia - zauważył.

Wprowadzenia do ustawy preambuły chcą senatorowie Koalicji Obywatelskiej. Natomiast senatorowie Prawa i Sprawiedliwości wnioskują o uchwalenie jej bez poprawek.

Posłuchaj

Artur Dziambor o ustawie ratyfikacyjnej (Polskie Radio 24 / Rozmowa PR 24) 12:22
+
Dodaj do playlisty

Ratyfikacja decyzji o zwiększaniu zasobów własnych Unii Europejskiej przez państwa członkowskie jest konieczna do uruchomienia Funduszu Odbudowy. Rząd tłumaczy, że jej brak wstrzymałby uruchomienie pakietu środków zarówno z budżetu Unii na lata 2021-2027, jak i Funduszu Odbudowy, z których Polska ma otrzymać łącznie 770 miliardów złotych.

REKLAMA

Czytaj więcej:

Więcej w zapisie audycji 

* * *

Audycja: Rozmowa PR 24

Prowadzący: Adrian Klarenbach

REKLAMA

Gość: Artur Dziambor

Data emisji: 27.05.2021

Godzina emisji: 17.35

PR24/ka

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej