Rząd zadowolony z senackiego głosowania ustawy ratyfikacyjnej. KO mówi o kłopotach technicznych senatorów
Rząd zadowolony z przyjęcia przez Senat bez poprawek ustawy dotyczącej ratyfikacji unijnego Funduszu Odbudowy. Koalicja Obywatelska, która proponowała wprowadzenie preambuły i odesłanie dokumentu do Sejmu, mówi o problemach technicznych przy głosowaniu u dwóch senatorów.
2021-05-28, 00:10
Po kilkugodzinnej debacie w głosowaniu przepadł wniosek większości o dopisanie do ustawy preambuły, która między innymi zobowiązywała rządzących do transparentnego, sprawiedliwego i praworządnego wydatkowania środków unijnych.
Ostatecznie marszałek Tomasz Grodzki zarządził głosowanie najpierw nad odrzuceniem ustawy, a później nad jej przyjęciem bez poprawek.
Ostatecznie dokument zaakceptowano większością 98 głosów, z czego cieszył się wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda. - To głosowanie pokazuje, że możemy się jednoczyć wokół spraw, które jednoczyć powinny i znalazły się osoby, które w imię dobra Polski, a nie interesu partyjnego zagłosowały za ratyfikacją bez najmniejszych poprawek i uwag - ocenił wiceminister.
Jak dodał, Polska jest ostatnim z unijnych krajów, który w parlamencie przyjął ustawy ratyfikujące zwiększenie unijnych zasobów własnych w związku z utworzeniem Funduszu Odbudowy.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Buda o głosowaniu w Senacie ws. Funduszu Odbudowy: kompromitacja opozycji, zwycięstwo Polski
"My regulaminu przestrzegamy"
W głosowaniu nad preambułą był remis 49-49, przy jednym głosie wstrzymującym się. Senator Koalicji Obywatelskiej Aleksander Pociej zagłosował za odrzuceniem poprawki wraz z klubem PiS. Nie głosował natomiast inny z senatorów KO Leszek Czarnobaj.
Ich klubowy kolega Marek Borowski tłumaczył, że nie chodziło o wyłamanie się z dyscypliny. - Mieli po prostu trudności, kłopoty z internetem, czemu jeden z nich dał wyraz, bo dzwonił tutaj, tyle tylko, że już po czasie. Marszałek reasumpcji nie zarządził, bo taki mamy regulamin, że na to nie pozwala. A my regulaminu przestrzegamy - mówił senator KO.
- "Miliardy dla Polski czekały, bo ważniejsze były gry partyjne w PO". Rzecznik rządu komentuje decyzję Senatu
- Apel członków rządu do Senatu. Chcą, by izba wyższa nie wnosiła poprawek do ustawy dot. Funduszu Odbudowy
Przyjęta ustawa, która trafi na biurko prezydenta, jest jednym z kroków do uruchomienia unijnych środków do 2027 roku. Łącznie z wieloletniego budżetu i Funduszu Odbudowy do Polski ma trafić około 770 miliardów złotych.
REKLAMA
ks
REKLAMA