"Żądano usunięcia portretu Pileckiego i flagi". Gliński o oczekiwaniach byłej dyrekcji Muzeum II Wojny Światowej

Sejm powołał dr. Karola Nawrockiego na prezesa IPN, wybór musi zatwierdzić Senat. Poprzedzające głosowanie wystąpienie wicepremiera i ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotra Glińskiego, dotyczące m.in. pozwu byłej dyrekcji Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, usiłowała zakrzyczeć opozycja.

2021-05-28, 19:01

"Żądano usunięcia portretu Pileckiego i flagi". Gliński o oczekiwaniach byłej dyrekcji Muzeum II Wojny Światowej

Powiązany Artykuł

nawrocki pap 1200 .jpg

Sejm powołał doktora Karola Nawrockiego na prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. Historyk jest obecnym dyrektorem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Wybór musi uzyskać zgodę Senatu.

Za kandydaturą zgłoszoną przez Kolegium IPN głosowało 248 posłów, przeciw było 198, wstrzymało się 4. Karol Nawrocki nie uzyskał poparcia klubów Koalicji Obywatelskiej, Lewicy i większości Koalicji Polskiej - PSL. "Za" głosowały Prawo i Sprawiedliwość oraz Konfederacja, a także pojedynczy posłowie Koalicji Polskiej - PSL i kilku kół.

Burzliwa debata

Poseł KO Michał Szczerba nazwał kandydata "nominatem władzy". - Posłużył do odsunięcia profesora Pawła Machcewicza. Polityczna decyzja o przejęciu Muzeum II Wojny Światowej zapadła na Nowogrodzkiej. Doprowadził do zmiany wystawy głównej, wbrew woli jej twórców - mówił Michał Szczerba. Lewica zwracała natomiast uwagę na zapowiedź przeprowadzenia kontroli w Muzeum przez Najwyższą Izbę Kontroli.

Zarzuty opozycji odpierał wicepremier, profesor Piotr Gliński. Karol Nawrocki to osoba odpowiedzialna, kompetentna i odważna - mówił minister kultury. Piotr Gliński odczytał listę zarzutów z pozwu złożonego przez poprzednią dyrekcję Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

REKLAMA

Żądania poprzedniej dyrekcji

- W punkcie pierwszym żądano usunięcia z wystawy głównej Muzeum II Wojny Światowej portretu ojca Maksymiliana Marii Kolbego, wraz ze stanowiskiem multimedialnym. W punkcie drugim - usunięcia z wystawy głównej portretu Witolda Pileckiego. W punkcie trzecim - usunięcia z wystawy głównej zdjęcia powstańców warszawskich składających przysięgę wojskową - wyliczał profesor Piotr Gliński.

Jak dodał, jedno z żądań poprzedniej dyrekcji dotyczyło również usunięcia polskiej flagi narodowej, ocalonej w okupowanym przez Sowietów Lwowie i przywrócenie w jej miejsce makaty przedstawiającej powitanie przez mniejszość białoruską Armii Czerwonej wkraczającej na ziemie polskie po 17 września 1939 roku.

Powiązany Artykuł

Nawrocki1200/PAP

W październiku 2020 roku Sąd Okręgowy w Gdańsku oddalił 16 z 17 żądań poprzedniej dyrekcji dotyczących zmian na wystawie głównej Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Sąd w nieprawomocnym orzeczeniu nakazał Muzeum zapłatę 10 tysięcy złotych na cel społeczny i uwzględnił jedno żądanie dotyczące usunięcia z wystawy filmu produkcji IPN pod tytułem "Niezwyciężeni".

Słowa wicepremiera nie spodobały się posłom opozycji - z ich strony padały różne okrzyki, m.in. "hańba". Interweniować musiała marszałek Sejmu Elżbieta Witek. - Panie pośle, pan siedzi spokojnie i nie podnosi głosu. W tej chwili przemawia premier - zwracała się marszałek Witek do zakłócającego wystąpienie wicepremiera posła KO Roberta Kropiwnickiego.

REKLAMA

Komentarze w sieci

Do sprawy w mediach społecznościowych odnieśli się też inni politycy Zjednoczonej Prawicy.

"Skandaliczne zachowanie opozycji podczas wystąpienia Pana Premiera @PiotrGlinski, kiedy wymienił zmiany dokonane w @muzeum1939 przez dyrektora Karola Nawrockiego - kandydata na prezesa @ipngovpl. Awanturnikom przeszkadza pamięć o św. Maksymilianie Kolbe, Rotmistrzu Pileckim!" - napisała Anna Milczanowska, poseł PiS.

Powiązany Artykuł

jarosław szarek pap 1200.jpg

Z kolei Joann Lichocka podkreśliła na Twitterze, że "Kierwiński i reszta PO próbowali zakłócać wystąpienie @PiotrGlinski, gdy wicepremier czytał listę żądań o usunięcie z Muzeum II Wojny Światowej m.in. portretu Witolda Pileckiego czy polskiej flagi z Lwowa, czego żądali w pozwie sądowym ludzie Donalda Tuska. Zabolało".

Nowy dyrektor muzeum

Wybrany przez Sejm na prezesa IPN doktor Karol Nawrocki ma 38 lat, od 2017 roku jest dyrektorem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Wcześniej, przez 4 lata pełnił funkcję naczelnika Okręgowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Gdańsku. W latach 2011-17 działał też w gdańskim samorządzie jako przewodniczący Rady Dzielnicy Siedlce. W 2013 roku na Uniwersytecie Gdańskim na podstawie rozprawy "Opór społeczny wobec władzy komunistycznej w województwie elbląskim 1976-1989" uzyskał stopień doktora nauk humanistycznych.

REKLAMA

Prezes IPN jest wybierany przez Sejm za zgodą Senatu bezwzględną większością głosów na 5-letnią kadencję, na wniosek Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej. Kadencja obecnego szefa Instytutu doktora Jarosława Szarka upływa 22 lipca.

IAR/Twitter/pkur

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej