"Opozycja stara się stworzyć koalicję zmiany". Cegielski o sytuacji politycznej w Izraelu
- Jest bardzo prawdopodobne, że w Izraelu będzie nowy rząd, opozycyjny w stosunku do Benjamina Netanjahu - mówił w Polskim Radiu 24 dziennikarz Informacyjnej Agencji Radiowej, wielokrotny korespondent na Bliskim Wschodzie, Wojciech Cegielski.
2021-06-02, 17:40
Gość PR24 mówił między innymi o tym, czy rządy premiera Benjamina Netanjahu dobiegają końca, oraz o tym, jak taka ewentualna zmiana może wpłynąć na bliskowschodnią politykę. Jak powiedział, nawet jeśli rządy tego premiera się skończą, to nie znaczy to, że automatycznie Benjamin Netanjahu zniknie z polityki.
Powiązany Artykuł
Zawieszenie broni pomiędzy Hamasem a Izraelem. Rydelek: na wyciszeniu konfliktu zależało USA
- On szybko może do polityki wrócić. Sytuacja jest skomplikowana, bo mamy efekt czwartych już nierozstrzygających wyborów w ciągu dwóch lat, kiedy partia premiera nie zdołała zgromadzić tylu głosów, by wystarczyło, aby stworzyć koalicję - powiedział dziennikarz.
"Koalicja zmiany"
Dodał, że Izrael jest politycznie podzielony na pół. - Te najnowsze wybory wprawdzie wygrał Benjamin Netanjahu, ale nie udało mu się stworzyć większościowej koalicji, w związku z czym to, co teraz się dzieje, to starania opozycji i partii centrowej, by stworzyć koalicję zmiany - podkreślił Wojciech Cegielski.
Dodał, iż jest bardzo prawdopodobne, że w Izraelu będzie nowy rząd opozycji, ale, jak przypomniał, opozycja składa się z bardzo dużego wachlarza różnego rodzaju ugrupowań. - W skład koalicji weszłoby siedem ugrupowań, ale są to ugrupowania, które dzieli dosłownie wszystko, więc nawet jeśli uda się zawiązać koalicję, nie jest powiedziane, że zawiąże się rząd z popierającą go większością, a wtedy dojdzie do wyborów po raz piąty - mówił publicysta.
REKLAMA
Posłuchaj
Izraelski parlament wybrał tymczasem na prezydenta Icchaka Hercoga z Izraelskiej Partii Pracy (Awoda) w - jak pisze AFP - samym środku kryzysu politycznego. Rola prezydenta jest w Izraelu w dużej mierze ceremonialna, ale także ma promować jedność wśród grup etnicznych i religijnych.
60-letni Hercog został wybrany 87 głosami w liczącym 120 miejsc Knesecie. Zastąpił na tym stanowisku Reuwena Riwlina, który szefem państwa był od 2014 r. 26 głosów otrzymała rywalka Hercoga - Miriam Perec, pedagog bez doświadczenia w polityce, ale popularna w izraelskim społeczeństwie, matka dwóch żołnierzy poległych w akcji.
***
Audycja: "Świata pogląd"
REKLAMA
Prowadzący: Antoni Opaliński
Gość: Wojciech Cegielski (IAR)
Data emisji: 02.06.2021
Godzina: 16:47
REKLAMA
REKLAMA