W Sejmie o kopalni Turów. Posłowie wysłuchają sprawozdania rządu
We wtorek 15 czerwca Sejm wysłucha informacji rządu na temat przyczyn, skutków i konsekwencji nakazania przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wstrzymania wydobycia węgla w kopalni Turów. Punkt ten jest we wstępnym porządku obrad zamieszczonym na stronie parlamentu, potwierdził to też wicemarszałek izby, szef klubu Prawa i Sprawiedliwości Ryszard Terlecki.
2021-06-09, 11:03
W ubiegłym miesiącu Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej przychylił się do wniosku Czechów i nakazał wstrzymanie wydobycia w kopalni Turów do czasu rozstrzygnięcia sporu. Według strony polskiej, zastosowanie się do tej decyzji jest niemożliwe ze względów technologicznych. W poniedziałek czeski rząd zapowiedział, że zwróci się do TSUE o wymierzenie Polsce kar w związku z niewykonaniem decyzji dotyczącej kopalni Turów.
Powiązany Artykuł
Müller ws. kopalni Turów: premier Czech dostał mandat negocjacyjny, aby zakończyć sprawę polubownie
W środę rano, w Polskim Radiu 24, wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń powiedział, że Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej otrzyma wniosek o uchylenie środka zapobiegawczego w postaci wstrzymania wydobycia w kopalni Turów. Polska złoży kontrwniosek wobec wniosku strony czeskiej, która ma zażądać nałożenia kary 5 milionów euro dziennie za kontynuację wydobycia w Turowie. - Będzie to wniosek o uchylenie środka zabezpieczającego, ponieważ ten środek został nałożony w oparciu o niepełne informacje, które posiadał Trybunał - mówił Artur Soboń.
Wycofanie skargi ostatecznie zamknie sprawę
Na antenie Polskiego Radia 24 wiceminister Artur Soboń wyjaśnił, że TSUE otrzyma również nowe informacje dotyczące kopalni. Między innymi dotyczy to ekranu zabezpieczającego poziom wód między wyrobiskami, a ich otoczeniem. Miał on być gotowy do 2023 roku, ale został wybudowany w tym roku. Jego odbiór techniczny zaplanowano na wrzesień. - Te warunki zabezpieczające są przez Polskę naszym zdaniem wypełnione, wiec Trybunał będzie to po prostu rozstrzygał - powiedział wiceminister Artur Soboń.
Czytaj także:
- "W czerwcu zakończymy rozmowy z Czechami". Marcin Porzucek o negocjacjach ws. kopalni Turów
- Premier: Czechy zgodziły się wycofać wniosek do TSUE ws. kopalni Turów
- "Tu chodzi o naszą suwerenność". Jarosław Grzesik o sprawie kopalni Turów
Polityk dodał, że ostatecznym zakończeniem sprawy Turowa będzie wycofanie pierwotnej skargi strony czeskiej, czego można się spodziewać po podpisaniu umowy międzyrządowej.
REKLAMA
mbl
REKLAMA