Ustawowe dziedziczenie rodzinnych gospodarstw. Trwają prace nad projektem

Ustawa o rodzinnych gospodarstwach rolnych jeszcze w czerwcu trafi do konsultacji międzyresortowych - zapowiedział dziś minister rolnictwa Grzegorz Puda. Ustawa ma tworzyć m.in. fundusz gwarancyjny dla rolników i regulować kwestie emerytur oraz dziedziczenia.

2021-06-10, 10:05

Ustawowe dziedziczenie rodzinnych gospodarstw. Trwają prace nad projektem
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Shutterstock.com/Cinematographer

Puda, goszcząc w Programie 1 Polskiego Radia, powiedział, że w ramach ustawy o rodzinnych gospodarstwach rolnych jego resort chce stworzyć fundusz gwarancyjny, który ma zabezpieczać rolników np. w sytuacjach, w których nie otrzymują zapłaty od wielkich koncernów kupujących ich produkcję.


Posłuchaj

Grzegorz Puda o ustawie o rodzinnych gospodarstwach rolnych (IAR/Jedynka) 0:26
+
Dodaj do playlisty

- Przygotowaliśmy pewną ustawę, która jest już na końcu doprecyzowania zapisów, zawiera zapisy długo oczekiwane przez rolników, reguluje kwestie spadków, przejmowania gospodarstw rolnych. Chcemy też, żeby młodzi ludzie zakładali rodziny na wsi, żeby młodzi ludzie chcieli być rolnikami - mówił minister rolnictwa.

Według Grzegorza Pudy po przegłosowaniu ustawy o rodzinnych gospodarstwach rolnych, do prac resortu trafi ustawa dotycząca spółdzielni. Chodzi o uregulowanie prawne spółdzielni mleczarskich.

- Spółdzielcy (...) nie wiedzą co dzieje się w spółdzielni, myślę że zmiana ustawy zapewni im ten dostęp do informacji. Źle się dzieje, kiedy spółdzielca oddający mleko do spółdzielni nie wie, jaka jest jej sytuacja finansowa - ocenił Puda.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

odpady śmieci KAS free 1200.jpg
Utylizacja folii rolniczej z nowym dofinansowaniem. Wkrótce rusza nabór wniosków o wsparcie w zagospodarowaniu odpadów

Co z odszkodowaniami za ptasią grypę?

Minister Puda powiedział, że państwo będzie wypłacało hodowcom należne odszkodowania w oparciu o zgłoszenia strat wywołanych ptasią grypą. -W ramach usuwania tych skutków mieliśmy bardzo wiele problemów, bo hodowcy często nie dotrzymywali podstawowego obowiązku jakim jest bioasekuracja - podkreślił szef resortu rolnictwa.

- Prowadzimy zadania, które mają na celu uświadamianie samych hodowców, że to jest w ich interesie, żeby (...) grypa się nie rozprzestrzeniała. Chcemy wytłumaczyć hodowcom, aby korzystali z możliwości dopłat, środków unijnych, aby nie przenosiły się wirusy takie jak ptasia grypa czy ASF - dodał Puda.

Powiązany Artykuł

1200_pieniądze_shutterstock.jpg
Pomoc dla młodych rolników i restrukturyzacja gospodarstw. ARiMR wydłuża termin składania wniosków

Co dalej z ustawą odorową?

Pytany o ustawę odorową, minister wskazał, że inicjatorem prac legislacyjnych w tym zakresie jest Ministerstwo Klimatu "więc my możemy się tylko odnieść do niektórych zapisów".

- Trwa w tej chwili dyskusja, jest to w ramach ustaleń międzyresortowych. Nie może być tak, że ktoś kto od wielu lat uprawia ziemię, z powodu wprowadzenia się osoby na ten teren ma mieć zamykaną czy utrudnioną działalność rolniczą. Nie może być tak, że rolnicy którzy od wielu lat są rolnikami, mają z tytułu tej ustawy być poszkodowani - stwierdził minister Puda.

REKLAMA

Ustawa odorowa w obecnie proponowanej wersji stanowi, że fermy zwierząt mogą być lokalizowane w minimalnej odległości 500 metrów od zabudowy mieszkaniowej, w związku z dużą uciążliwością zapachów towarzyszących ich działalności.

PR24/PAP/sw

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej