"Kolejna rezolucja PE". Prof. Reginia-Zacharski o powiązaniu funduszy UE z praworządnością

- Nie wydaje mi się, ażeby Komisja Europejska łatwo oddała pole. To jest kolejna rezolucja Parlamentu Europejskiego - mówił na antenie Polskiego Radia 24 prof. Jacek Reginia-Zacharski, prodziekan Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politologicznych Uniwersytetu Łódzkiego.

2021-06-10, 16:00

"Kolejna rezolucja PE". Prof. Reginia-Zacharski o powiązaniu funduszy UE z praworządnością
Zdjęcie ilustracyjne . Foto: shutterstock

W Parlamencie Europejskim miała miejsce debata nad powiązaniem wypłaty środków unijnych z oceną stanu praworządności. Większość parlamentarna przygotowała projekt rezolucji, w której wzywa komisję do natychmiastowego wykorzystania narzędzia, zwanego "mechanizmem warunkowości". Szczególny nacisk położono na sytuację w Polsce i na Węgrzech.

Powiązany Artykuł

shutterstock szczepienie szczepionka koronawirus laboratorium covid-19 F 1200.jpg
PE wezwał do zniesienia patentów na szczepionki przeciw COVID-19. Europosłowie przyjęli rezolucję

Na pytanie, co ta "rezolucja dla nas oznacza" prof. Jacek Reginia-Zacharski odpowiedział, że "w takim doraźnym planie oznacza niewiele" - Natomiast, jeżeli wzięlibyśmy pod uwagę plan szerszy, czy długotrwały, to należy to chyba potraktować jako kolejny element zwiększania presji - stwierdził.

"PE decyduje się na zderzenie z KE"

 - Co prawda narracja idzie w dosyć zaskakującym kierunku, dlatego, że Parlament Europejski decyduje się może nie na wojnę, bo to za mocno powiedziane, ale na zderzenie z Komisję Europejską, w związku z czym to jest rzeczywiście pewna nowość - zauważył gość audycji.

Politolog zaznaczył, że "pojawia się otwarte pytanie, jak to się poukłada wewnątrz struktur Unii Europejskiej". - Nie wydaje mi się, ażeby Komisja Europejska łatwo oddała pole. To jest kolejna rezolucja Parlamentu Europejskiego - ocenił. - Trzeba na to również patrzeć w kategoriach pewnej sumy wydarzeń - dodał. 

REKLAMA

Czytaj także:

Prof. Jacek Reginia-Zacharski wskazał, że "dalsze kroki traktatowego przechodzenia na model federacyjny Unii Europejskiej są bardzo utrudnione" - Można nawet zaryzykować, że są nie bardzo możliwe - powiedział.


Posłuchaj

Prof. Zaharski o powiązaniu funduszy EU z praworządnością ("Temat dnia/Gość PR24") 15:58
+
Dodaj do playlisty

- To się robi poza środkami traktatowymi. Rzeczywistość traktatowa obecnie jest taka, że jej zmiana, czyli w praktyce przyjęcie nowego traktatu, wymagałoby zgody wszystkich państw członkowskich - podkreślił. 

Więcej w nagraniu. 

REKLAMA

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Stanisław Janecki 

Goście: Prof. Jacek Reginia-Zacharski (prodziekan Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politologicznych Uniwersytetu Łódzkiego)

REKLAMA

Data emisji: 10.06.2021

Godzina emisji: 14:43

nt

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej