Rok Hiszpański w Polsce. Minister kultury: planowana jest wystawa dzieł z madryckiego Muzeum Prado

2021-06-18, 16:40

Rok Hiszpański w Polsce. Minister kultury: planowana jest wystawa dzieł z madryckiego Muzeum Prado
Piotr Gliński w Muzeum Prado. Foto: twitter.com/MKDNiS

Wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński powiedział, że w ramach Roku Hiszpańskiego w Polsce jest planowana wystawa dzieł z madryckiego Muzeum Prado. Inicjatywa wymiany sezonów kulturalnych obu krajów jest jednym z tematów wizyty wicepremiera w Hiszpanii. 


Powiązany Artykuł

piotr gliński 1200 free.jpg
Projekt Dziedzictwo Muzyki Polskiej. Piotr Gliński: przywraca to, co zapomniane

- W ramach tej wymiany chcielibyśmy pokazać polskiej publiczności część kolekcji jednego z największych muzeów świata - powiedział wicepremier Piotr Gliński.

Rozpoczęły się rozmowy na ten temat. - Liczymy na to, że Muzeum Prado przedstawi swoją ofertę naszym instytucjom i będzie ona dostępna, czy to na Zamku Królewskim, czy w Muzeum Narodowym w Warszawie - poinformował szef resortu kultury, dziedzictwa narodowego i sportu. Podkreślił, że zbiory Muzeum Prado są imponujące, nie brakuje w kolekcji dzieł takich artystów jak Francisco Goya, El Greco i Diego Velázquez.

Posłuchaj

Piotr Gliński o planowanej wystawie dzieł sztuki z madryckiego Muzeum Prado (IAR) 0:29
+
Dodaj do playlisty

Wicepremier powiedział, że Rok Hiszpański w Polsce jest planowany na przyszły lub kolejny rok. Spotkanie z ministrem kultury i sportu Hiszpanii Jose Manuelem Rodriguezem Uribesem inicjuje prace robocze nad koncepcją i organizacją wymiany sezonów kulturalnych.

Czytaj także:

Rok Kultury Hiszpańskiej w Polsce i Rok Kultury Polskiej w Hiszpanii to inicjatywa, która wyszła od Ambasadora Hiszpanii w Polsce przed konsultacjami międzyrządowymi w maju 2021 roku i była omawiana przez ministrów spraw zagranicznych.

Restytucja kolekcji gołuchowskiej

Wicepremier poinformował także, że złożył na ręce ministra kultury Hiszpanii wniosek restytucyjny dotyczący dzieł z tak zwanej kolekcji gołuchowskiej. Zostały one odnalezione w roku 2019. To dzieła holenderskiego malarza Dierica Boutsa.

Spotkanie ministrów kultury i sportu Polski i Hiszpanii dotyczyło także funkcjonowania kultury i sportu po pandemii COVID-19, zabezpieczenia społecznego artystów oraz współpracy kluczowych instytucji kultury i sportu.

nt

Polecane

Wróć do strony głównej