Lokatorzy kolejnych stołecznych nieruchomości otrzymają odszkodowania. Nowe decyzje Komisji Weryfikacyjnej

Komisja Weryfikacyjna wydała dwie decyzje dotyczące nieruchomości przy ulicy J. Dąbrowskiego 8 (dawniej Szustra 8), decyzję w sprawie nieruchomości położonej pomiędzy ulicami Wandy i Paryskiej oraz decyzje przyznające odszkodowanie i zadośćuczynienie pokrzywdzonym reprywatyzacją lokatorom. Posiedzenie było niejawne.

2021-06-22, 17:51

Lokatorzy kolejnych stołecznych nieruchomości otrzymają odszkodowania. Nowe decyzje Komisji Weryfikacyjnej
Komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji nieruchomości warszawskich. Foto: twitter.com/KW_GOV_PL

Komisja Weryfikacyjna stwierdziła, że decyzja prezydenta Warszawy z 24 kwietnia 2006 roku została skierowana do osoby zmarłej, co stanowi przesłankę rażącego naruszenia prawa, której dopuścił się prezydent, wydając decyzję.

Powiązany Artykuł

pap_20190409_097 (1).jpg
Komisja Weryfikacyjna uchyliła decyzję prezydent Warszawy ws. nieruchomości przy ulicy Sobieskiego 46

Sprawa nieruchomości przy ul. Wandy i ul. Paryskiej

KW stwierdziła także, że decyzją z 27 czerwca 2008 roku prezydent Warszawy dokonał niedopuszczalnej zmiany decyzji z dnia 24 kwietnia tego samego roku, nie uzyskał zgody wszystkich stron postępowania na zmianę powyższej decyzji, uwzględniając jako strony postępowania jedynie wnioskodawców oraz nie zbadał, czy za zmianą decyzji przemawia interes społeczny lub interes strony. Wobec powyższego, Komisja Weryfikacyjna stwierdziła, że prezydent wydał obie decyzje z naruszeniem prawa.

Komisja Weryfikacyjna ustaliła także, że burmistrz dzielnicy Praga-Południe przyznał odszkodowanie za nieruchomość położoną uprzednio pomiędzy ulicami Wandy i Paryską. "Tymczasem po wydaniu tego aktu administracyjnego Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Warszawie 9 lutego 2012 roku stwierdziło nieważność decyzji odmawiającej przyznanie prawa własności czasowej zapadłej w niniejszej sprawie" - czytamy w komunikacie komisji. 

Odszkodowania i zadośćuczynienia na łączną kwotę 46 828,35 złotych

Gremium podkreśliło, że ta ostatnia decyzja stanowiła przyczynę przyznania odszkodowania. Jak dodano, decyzją prezydenta Warszawy z 26 maja 2014 roku ustanowiono użytkowanie wieczyste w stosunku do znacznej części gruntu, za którą uprzednio przyznano odszkodowanie. Komisja dopatrzyła się również innych nieprawidłowości na gruncie niniejszej sprawy: niewłaściwie określono krąg podmiotów uprawionych do otrzymania odszkodowania i nie ustalono, kiedy uprawnieni zostali pozbawieni możliwości władania nieruchomością.

REKLAMA

Wobec powyższego Komisja Weryfikacyjna stwierdziła nieważność niektórych punktów decyzji burmistrza z 12 lutego 1991 roku, na podstawie których ustalono, przyznano i określono sposób wypłaty odszkodowania za nieruchomość.

Dodatkowo Komisja Weryfikacyjna wydała dwie decyzje w sprawie przyznania odszkodowania lub zadośćuczynienia lokatorom pokrzywdzonym przez reprywatyzację w sprawach dotyczących nieruchomości przy ulicy Widok 22 oraz Schroegera 72, w których przyznała odszkodowania i zadośćuczynienia na łączną kwotę 46 828,35 złotych.

ms

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej