Wiceminister zdrowia: przywracamy kwarantannę dla osób przyjeżdżających spoza strefy Schengen
Od północy będzie obowiązywać 10-dniowa kwarantanna dla powracających z krajów znajdujących się poza strefą Schengen. Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska podkreślił, że mamy do czynienia z dynamiczną sytuacją związaną z pojawianiem się nowych mutacji koronawirusa, a przywrócenie kwarantanny ma uchronić Polaków przed rozprzestrzenianiem się ich.
2021-06-23, 16:03
Powiązany Artykuł
Unijny certyfikat covidowy dostępny w aplikacji mObywatel. Sprawdź, komu przysługuje i jak działa
Kraska powiedział na konferencji prasowej, że są doniesienia o pojawianiu się kolejnych mutacji o wiele bardziej zakaźnych od "bardziej klasycznego" koronawirusa i dlatego w Polsce uruchomiony został system monitorowania tych mutacji.
Zaznaczył, że z codziennie otrzymywanych informacji wynika, że także w naszym kraju przybywa tych nowych mutacji, a w związku z tym, że te nowe warianty mają większą szybkość rozprzestrzeniania się, zdecydowano o podjęciu stosownych działań prewencyjnych.
- Przywracamy kwarantannę dla osób przyjeżdżających zza granicy. Kwarantanna będzie obowiązywała przyjeżdżających z państw niebędących w strefie Schengen i nienależących do europejskiego obszaru granicznego - powiedział Kraska.
Poinformował, że kwarantanna zacznie obowiązywać od północy w środę, będzie 10-dniowa, ale po 7 dniach jest możliwość zwolnienia z niej w przypadku negatywnego wyniku testu. Podkreślił, że to działanie ma na celu uchronienie Polaków przed nowymi wariantami wirusa.
Apel o rozwagę w planowaniu podróży
Wiceminister spraw zagranicznych Paweł Wawrzyk powiedział, że każdy planujący podróż zagraniczną powinien mocno zastanowić się, czy musi wyjechać. Dodał, że w takim wypadku każdy powinien się zaszczepić.
REKLAMA
Jednocześnie wiceminister przypomniał, że nikt wyjeżdżającym nie zagwarantuje, że w wyniku wzrostu liczby zachorowań, nie zostaną uwięzieni tam, gdzie wyjechali. Przypomniał przykład hiszpańskiego miasteczka, które z dnia na dzień zostało odcięte od reszty kraju. Paweł Wawrzyk dodał, że lokalne ograniczenia najczęściej nie dotyczą osób zaszczepionych.
Dane z Wielkiej Brytanii wskazują na coraz większy udział zachorowań na COVID-19 wśród zarażonych wariantem delta (indyjskim) koronawirusa, przed którym może nie chronić wcześniejsze przechorowanie, a jedynie pełne zaszczepienie (dwoma dawkami w przypadku szczepionek dwudawkowych).
kp
REKLAMA
REKLAMA