280 uczestników Zjazdu Dużych Rodzin. "Podkreślamy rolę spuścizny kulturowej"

2021-06-25, 23:41

280 uczestników Zjazdu Dużych Rodzin. "Podkreślamy rolę spuścizny kulturowej"
Baner promujący IX Ogólnopolski Zjazd Dużych Rodzin. Foto: facebook.com/zjazdduzychrodzin

280 osób bierze udział w IX Plenerowym Ogólnopolskim Zjeździe Dużych Rodzin, który rozpoczął się w piątek w Warszawie. W tym roku przebiega pod hasłem "Rodzina: Tradycja. Inwestycja. Przyszłość". Obok warsztatów zaplanowano w sobotę panel społeczno-gospodarczy na Giełdzie Papierów Wartościowych.

Inicjatorem wydarzenia, które rozpoczęło się 25 czerwca w Warszawie i potrwa do niedzieli, jest Związek Dużych Rodzin "Trzy Plus".

280 uczestników

"Z uwagi na obostrzenia związane z pandemią, drugi rok z rzędu zjazd ma ograniczoną liczbę uczestników, charakter plenerowy i zamknięty. Nie współpracujemy też z samorządami, wychodząc ze swoją ofertą w czasie zjazdu do mieszkańców danego miasta. W minionych latach zależało nam, żeby Ogólnopolski Zjazd Dużych Rodzin nie było tylko świętem dużych rodzina, ale lokalnym świętem rodzin, stąd wiele naszych propozycji warsztatowych odbywało się w przestrzeni miejskiej i mogły w nich brać udział inne osoby" - powiedziała PAP rzecznik prasowy Związku Dużych Rodzin "Trzy Plus" Judyta Kruk.

Powiązany Artykuł

dzieci Shutterstock 1200.jpg
"Dzieci są naszym kapitałem społecznym". W Warszawie trwa Zjazd Dużych Rodzin

Poinformowała, że w tym roku w zjeździe bierze udział 280 osób, z czego 80 - to rodziny, a 200 to dzieci. "Mamy 25 dzieci w wieku do 3 lat - dodała.

Wspomniała, że z uwagi na ograniczoną liczbę uczestników zjazdu - większość stanowią rodziny, które są tu po raz pierwszy. - Zależało nam, żeby poznały środowisko, skorzystały z warsztatów i zobaczyły różne pola dla swojej aktywności - powiedziała Judyta Kruk.

- Wśród uczestników są np. rodziny, które po raz pierwszy wyjechały gdzieś wspólnie od czasu pandemii. Mają tu zapewnione zakwaterowanie, konkretne zajęcia będące szansą rozwoju intelektualnego i manualnego - powiedziała.

Czytaj również:

"Rola spuścizny kulturalnej"

Tegoroczne zjazd odbywa się pod hasłem "Rodzina: Tradycja. Inwestycja. Przyszłość". - Chcemy podkreślić rolę spuścizny kulturalnej w wychowaniu i rozwoju kolejnych pokoleń. Rodziny zostaną poproszone o przywiezienie ze sobą elementów strojów ludowych, które zaprezentują w trakcie wieczoru "Małe Ojczyzny" - wskazują organizatorzy.

W piątek rodziny zaprezentowały lokalne specjały, stroje i zwyczaje. Kontynuacją tego doświadczenia będzie wieczór sobotni, podczas którego uczestnicy zjazdu poznają historię i tradycje polskich Kresów. Zaproszono przedstawiciela z muzeum ze Lwowa i z z Muzeum Kresów Wschodnich.

W sobotę, w czasie panelu społeczno-gospodarczego na Giełdzie Papierów Wartościowych, wśród prelegentów będą m.in. minister rodziny Marlena Maląg, prezes Giełdy Papierów Wartościowych Marek Dietl, założycielka i wieloletnia prezes Związku Dużych Rodzin "Trzy Plus" Joanna Krupska. Panel będzie transmitowany online na kanale YouTube i Facebooku i udostępniony na stronach internetowych: www.3plus.pl i zjazd.3plus.pl

Podczas spotkania na Giełdzie Papierów Wartościowych zostaną także wręczone statuetki "Firma Przyjazna Dużym Rodzinom 2021" i "Przyjaciel Dużych Rodzin 2021".

Powiązany Artykuł

Fundacja-Proelio 1200.jpg
"Każde życie jest cudem". Mieli zostać abortowani, dziś opowiadają swoje historie

Planowane warszataty

Planowane są m.in. warsztaty teatralne, stolarskie, komunikacji w rodzinie, warsztaty dla małżonków zatytułowane "O co Ci tak naprawdę chodzi?".

- Jest to okazja nie tylko do rozwijania swoich zainteresowań, nowych umiejętności, ale także nawiązywania głębszych relacji między poszczególnymi rodzinami, czy dziećmi. Zawarte na tej płaszczyźnie znajomości mogą z czasem przerodzić się nawet w przyjaźnie - powiedziała PAP Dobromiła Olszewska, która ma pięcioro dzieci.

Zaznaczyła, że np. w ramach warsztatów stolarskich, które odbędą się na świeżym powietrzu, przygotowano 20 stanowisk. - Każdy z zespołów wyjdzie z nich z czymś własnoręcznie przez siebie wykonanym. Tylko dla dzieci i młodzieży przygotowano warsztaty malarstwa na szkle oraz kulinarne - dodała.

Rodziny mogą także wziąć udział: w zajęciach w Giełdzie Papierów Wartościowych, które będą okazją do poznania zasad funkcjonowania rynku kapitałowego, zajęciach w Centrum Domu Technologii, gdzie dzieci i młodzież zdobędą praktyczną wiedzę z projektowania i druku w 3D oraz poznają świat programowania i wirtualnej rzeczywistości.

Jest także okazja zwiedzenia Zamku Królewskiego, Centrum Nauki Kopernik, Muzeum Narodowego, Muzeum Powstania Warszawskiego czy Muzeum Etnograficznego.

Związek Dużych Rodzin

- Związek Dużych Rodzi "Trzy Plus" jest organizacją o charakterze ogólnopolskim, w związku z tym początkowo dla naszego środowiska zjazdy był okazją przede wszystkim do integracji. Zobaczenie, ilu nas jest i wymiany doświadczeń, która pozwalała rozeznań kierunki dalszych działań - powiedziała Judyta Kruk.

- To były punkty zwrotne na drodze naszego rozwoju oraz podejmowanych przez związek działań. Mogliśmy zweryfikować, które z propozycji w sposób adekwatny wychodzą naprzeciw zapotrzebowaniu rodzin - zaznaczyła.

Za przykład wskazała warsztaty poświęcone komunikacji. - Pandemia i związane z nią zamknięcie w domach spowodowały wiele napięć we wzajemnych relacja w rodzinach. Warto więc znać pewne mechanizmy czy sposoby wychodzenia z trudnych sytuacji. Stąd nasza tegoroczna propozycja zajęć z umiejętności komunikacyjnych i dialogu między mężem i żoną oraz rodzicami i dziećmi - wskazała.

Jednym z elementów sobotniego spotkania będzie także rozmowa o przyszłości rodziny z influencerami. Do dyskusji zaproszeni zostali rodzice, którzy wychowują przynajmniej troje dzieci, a zawodowo i prywatnie opowiadają o swoim rodzicielstwie na Facebooku i Instagramie.

W niedzielę mszy św. dla uczestników zjazdu w archikatedrze warszawskiej będzie przewodniczył kard. Kazimierz Nycz.

W Polsce Związek Dużych Rodzin "Trzy Plus" istnieje od 2007 r. Liczy 7,5 tys. członków i 4,5 tys. rodzin, co łącznie z rodzicami i dziećmi daje ok. 32 tys. osób. Do związku mogą należeć sympatycy i dzieci, które pochodzą z dużych rodzin.

jmo

Polecane

Wróć do strony głównej