Członkowie NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność" uczcili 40. rocznicę rejestracji związku
W Warszawie członkowie NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność" uczcili 40. rocznicę jego rejestracji. Była to pierwsza w historii Polski niezależna od władz komunistycznych rolnicza organizacja związkowa.
2021-06-27, 15:52
Obchody rozpoczęła uroczysta msza święta w archikatedrze pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela. Biskup Michał Janocha w homilii zaznaczył, że zjednoczenie rolników i utworzenie niezależnego związku było w czasach PRL niezwykłym czynem.
Powiązany Artykuł

Premier: Polakom nigdy nie brakowało wiary w to, że możemy być realną siłą na arenie dziejów
- O ile w środowiskach uprzemysłowionych łatwiej jest zjednoczyć ludzi w dużych grupach, o tyle zjednoczenie rozproszonych po całym kraju rolników indywidualnych wydawało się niemożliwe. Dodajmy jeszcze, że władza ludowa bardzo chciała skłócić miasto ze wsią i robiła wszystko, by nie dopuścić do utworzenia związku zawodowego rolników - wskazał biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej.
Posłuchaj
- "Przygotowano 20 ważnych programów dla rolników". Premier o założeniach Polskiego Ładu
- Polski Ład. Zobacz propozycje zmian dla wsi i rolników
- "Ma przywrócić godność rolnika". Puda o projekcie ustawy o rodzinnym gospodarstwie rolnym
Uroczystości
Jednym z uczestników obchodów był przewodniczący sejmowej komisji rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus. Poseł Prawa i Sprawiedliwości jest jednocześnie przewodniczącym związku w województwie łódzkim. Parlamentarzysta mówił, że rejestracja "Solidarności" rolników indywidualnych była ważnym wydarzeniem.
REKLAMA
Powiązany Artykuł

40. rocznica rejestracji NSZZ Rolników. Prezydent: dzięki temu ruch Solidarności stał się pełny
- Dzisiaj świętujemy i cieszymy się, że mogliśmy wtedy stanąć przeciwko władzy komunistycznej - dla Polski i polskiego rolnictwa - dodał poseł Robert Telus.
Posłuchaj
Związkowcy złożyli też kwiaty przed pomnikiem kardynała Stefana Wyszyńskiego i przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Główne uroczystości w stolicy odbyły się w Filharmonii Narodowej, gdzie między innymi wręczono odznaczenia zasłużonym członkom związku.
Związek
NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność" został zarejestrowany 12 maja 1981 roku w Sądzie Wojewódzkim w Warszawie.
Rozwój związku, od początku inwigilowanego przez służbę bezpieczeństwa, zahamowało wprowadzenie w Polsce stanu wojennego 13 grudnia 1981 roku i aresztowanie przywódców oraz wielu aktywnych członków wiejskich struktur związkowych. W okresie stanu wojennego internowano w sumie 333 osoby z grona "Solidarności" rolniczej, a sam związek został zdelegalizowany. Ponowna rejestracja nastąpiła w kwietniu 1989 roku.
REKLAMA
jbt
REKLAMA