Publicysta: nie może być tak, że wszelkie decyzje dotyczące polskiego prawa konsultujemy z sojusznikami

- Wielu Polaków czuje się upokorzonych, że ciągle muszą się tłumaczyć ze swojej legislacji innym rządom - powiedział o nowelizacji Kodeksu postępowania administracyjnego w audycji "Debata poranka" na antenie Polskiego Radia 24 Jerzy Mosoń z Fundacji Fibre. Gośćmi programu byli także Maciej Kożuszek z "Gazety Polskiej" i dr Sebastian Gajewski z Centrum im. Daszyńskiego.

2021-06-28, 10:23

Publicysta: nie może być tak, że wszelkie decyzje dotyczące polskiego prawa konsultujemy z sojusznikami
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Grand Warszawski/Shutterstock

W czwartek parlament przyjął nowelizację Kodeksu postępowania administracyjnego. Maciej Kożuszek z "Gazety Polskiej" przypomniał genezę tego problemu.

- Podpisaliśmy Deklarację terezińską, która zawiera zobowiązanie do rozwiązania problemu tzw. mienia bezspadkowego i jako jedno z niewielu państw nic z tym nie zrobiliśmy - powiedział Maciej Kożuszek.

Posłuchaj

Publicyści o nowelizacji Kpa (Debata poranka/Polskie Radio 24) 23:07
+
Dodaj do playlisty

Zaznaczył, że tego mienia byłoby sporo, ale jest to też pretekst do tego, aby atakować Polskę. Publicysta zauważył, że według raportu organizacji ustanowionej w ramach Deklaracji terezińskiej rozwiązanie tego problemu było symboliczne.

- Naiwnością byłoby, że gdyby Polska rozwiązała ten problem symbolicznie, ustanawiając np. fundusz na rzecz edukacji nt. Holokaustu, a tego typu narzędzie wchodziły w grę, to uniknęlibyśmy z tego powodu krytyki - uznał publicysta.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

sachajko 1200.jpg
Sachajko: osoby wyznania mojżeszowego powinny kierować roszczenia do Niemców. To oni zniszczyli Warszawę

Nowelizacja to wykonie wyroku TK

Dr Sebastian Gajewski z Centrum im. Daszyńskiego przypomniał, że nowelizacja to wykonie wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

- Ta nowelizacja usuwa niekonstytucyjny i szkodliwy absurd prawny z polskiego porządku prawnego - ocenił dr Sebastian Gajewski.

Stanowisko polskiego TK znajduje uzasadnienie w orzecznictwie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

- Stanowisko Izraela i inne naciski międzynarodowe są bezprecedensową próbą ingerowania w polski porządek konstytucyjny - wytłumaczył.

REKLAMA

"Wielu Polaków czuje się upokorzonych"

Z kolei Jerzy Mosoń z Fundacji Fibre powiedział, że "wielu Polaków czuje się upokorzonych".

- Ciągle musimy się tłumaczyć ze swojej legislacji innym rządom - stwierdził Jerzy Mosoń. - Nie może być tak, że konsultujemy wszelkie decyzje dotyczące Polski z naszymi sojusznikami - dodał.

Czytaj także:

Jerzy Mosoń zwrócił uwagę na zawarcie umowy indemnizacyjnej.

REKLAMA

- W 1960 roku w Waszyngtonie PRL zawarła z USA umowę indemnizacyjną, na mocy której USA zobowiązały się do uregulowania wszelkich roszczeń w stosunku do Polski, które dot. amerykańskich obywateli, również pochodzenia żydowskiego. W ramach tego porozumienia PRL zapłaciła astronomiczną sumę 40 mln dolarów. Polska spłaciła Amerykanom swoje zobowiązania - przypomniał. 

***

Audycja: "Debata Poranka"

ProwadzącyMirosław Skowron

Goście: dr Sebastian Gajewski (Centrum im. Daszyńskiego), Maciej Kożuszek ("Gazeta Polska"), Jerzy Mosoń (Fundacja Fibre)

REKLAMA

Data emisji: 28.06.2021

Godzina emisji: 8.36

bf

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej