Premier: w 1956 roku poznaniacy pokazali, co znaczy być wewnętrznie wolnym

W 1956 roku mieszkańcy Poznania pokazali, co znaczy być wewnętrznie wolnym - napisał premier Mateusz Morawiecki do uczestników obchodów 65. rocznicy Poznańskiego Czerwca.

2021-06-28, 15:52

Premier: w 1956 roku poznaniacy pokazali, co znaczy być wewnętrznie wolnym

List szefa rządu odczytała podczas uroczystości przy bramie głównej HCP w Poznaniu minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Powiązany Artykuł

poznań czerwiec 56 663.jpg
Poznański Czerwiec'56 - największa masakra w historii PRL

Rocznicowe obchody trwają w Poznaniu przez cały poniedziałek, ich zwieńczeniem będzie wieczorna uroczystość pod Poznańskimi Krzyżami.

Pierwszy otwarty bunt

28 czerwca 1956 roku robotnicy Zakładów Cegielskiego, wówczas Zakładów im. Stalina, podjęli strajk generalny i zorganizowali demonstrację uliczną, krwawo stłumioną przez milicję i wojsko. Życie straciło wówczas 58 osób.



Jak napisał premier Mateusz Morawiecki, w 65. rocznicę Powstania Poznańskiego Czerwca "wspominamy bohaterskich robotników i czcimy pamięć tych, którzy, upominając się o godność i sprawiedliwość, ponieśli ofiarę życia".

Powiązany Artykuł

znicz free shutter 1200.jpg
Zmarł Roman Bulczyński. Był jednym z bohaterów Czerwca '56

"Pamiętamy, że to tutaj, pod bramą główną Zakładów Cegielskiego, skąd na ulice miasta wyszedł pochód strajkujących, zrodził się pierwszy w powojennej Polsce otwarty bunt przeciw komunistycznej władzy" - napisał premier.

REKLAMA

Przełomowe znaczenie

Jak podkreślił, Poznański Czerwiec '56, symbol pierwszej ulicznej masakry dokonanej przez władzę ludową, jest kamieniem węgielnym polskiej drogi do wolności i miał wielkie, przełomowe znaczenie.


Posłuchaj

List premiera Mateusza Morawieckiego z okazji rocznicy Poznańskiego Czerwca ‘56 (IAR) 0:28
+
Dodaj do playlisty



"Masowy protest przełamał barierę strachu. Zrodził społeczne przekonanie, że siłą nie można zapanować nad umysłami i duchem Polaków. W 1956 roku mieszkańcy Poznania pokazali, co znaczy być wewnętrznie wolnym. Udowodnili, jak wielka jest siła narodowej jedności. Podniesiona przeciw władzy ludowej ręka, która, według butnych pogróżek, miała zostać odrąbana, zacisnęła się w pięść" - napisał Mateusz Morawiecki.

Fala strajków 

Premier przypomniał, że Powstanie Poznańskiego Czerwca przyniosło kolejne fale strajków i społecznych wystąpień, by "eksplodować w sierpniu 1980 roku dziesięciomilionowym ruchem Solidarności, który na zawsze zmienił oblicze naszej ojczyzny".

Powiązany Artykuł

Andrzej Anusz 1200.jpg
65. rocznica Poznańskiego Czerwca. Dr Andrzej Anusz: pojawiło się hasło "chleba i wolności"

Premier wyraził, w imieniu własnym i Rady Ministrów, głęboki szacunek wobec żyjących uczestników Czerwca i oddał hołd jego ofiarom.

"Jako spadkobiercy tego dziedzictwa podejmujemy zobowiązanie, że wciąż będziemy budować naszą wolną ojczyznę na fundamentach sprawiedliwości społecznej, godności ludzkiej pracy i prawie naszego narodu do samostanowienia" - zapewnił.

Uroczystości pod Poznańskim Krzyżem

Główne obchody rocznicowe rozpoczną się o godz. 19 pod Poznańskimi Krzyżami. Wezmą w nich udział m.in. uczestnicy czerwcowego zrywu oraz przedstawiciele władz.

W trakcie Poznańskiego Czerwca życie straciło 58 osób, w tym 50 osób cywilnych. Co najmniej 244 osób cywilnych zostało rannych. Zatrzymanych i aresztowanych było ok. 850 osób.

fc

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej