Szef MSZ: Trójmorze to ważny instrument wzmacniania relacji transatlantyckich
- 1,1 bln euro potrzeba na wypełnienie "luk infrastrukturalnych" w krajach Trójmorza - powiedział minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau podczas II Forum Regionów Trójmorza w Lublinie. Dodał, że Trójmorze to ważny instrument wzmacniania relacji transatlantyckich.
2021-06-29, 15:31
W Lublinie rozpoczęło się we wtorek II Forum Regionów Trójmorza, połączone z Samorządowym Kongresem Gospodarczym. Obrady potrwają dwa dni, prowadzone są w formie on-line.
Luka infrastrukturalna
Minister Zbigniew Rau w przemówieniu do uczestników Forum powiedział, że obecnie kraje Inicjatywy Trójmorza skupiają się na zasypaniu "luki infrastrukturalnej - jeśli chodzi o transport, o korytarze transportowe i rozwój cyfrowy".
Powiązany Artykuł
Prezydent o Trójmorzu: gigantyczny potencjał. W ostatnich latach nasze państwa rozwijają się najdynamiczniej w Europie
- Według analiz ekonomicznych kraje Inicjatywy Trójmorza będą potrzebowały nakładów rzędu 1,1 biliona euro do 2030 roku, aby tę przepaść zasypać. Część z tych środków będzie pochodziła od międzynarodowych instytucji, część ze środków własnych budżetowych, część z środków samorządowych – powiedział.
Zaznaczył, że Polska podwyższyła swój wkład do Funduszu Trójmorza do ponad 750 mln euro.
REKLAMA
Minister przypomniał, że Inicjatywa Trójmorza skupia państwa członkowskie Unii Europejskiej z flanki wschodniej.
- Jest to bardzo ważny instrument wzmacniania relacji transatlantyckich. W ostatnich sześciu latach Inicjatywa Trójmorza bardzo się rozwinęła – dodał.
Motor wzrostu UE
Zdaniem Raua bardzo ważną cechą Inicjatywy jest "jej komplementarność w stosunku do instrumentów polityk spójnościowych Unii Europejskiej". Minister podkreślił, że w latach 2015-2019 kraje Trójmorza zanotowały średni wzrost 3,5 proc. rocznie.
Powiązany Artykuł
Prezes BGK: Fundusz Trójmorza jest szansą dla całego regionu. A położenie Polski ma znaczenie strategiczne dla takich inwestycji
- One są motorem wzrostu w Unii Europejskiej – zaznaczył.
REKLAMA
W ocenie szefa MSZ, Inicjatywa Trójmorza powinna wygenerować nowe projekty, nowe obszary współpracy w ramach osi priorytetowych, którymi są transport, infrastruktura, rozwój cyfrowy.
- "Powinniśmy inwestować w innowacyjne projekty". Wiceszef MSZ o idei Trójmorza
- Szef MSZ: Japonia rozważa intensywne zaangażowanie gospodarcze w obszarze Trójmorza
- Powinniśmy rozważyć bliższą współpracę, jeśli chodzi o rynki finansowe, utworzenie wspólnej giełdy, a także jeśli chodzi o platformy cyfrowe, które łączyłyby nasze sieci transportowe i cyfrowe. Osiągnięcie tych celów nie będzie możliwe bez wspólnych rozwiązań ponadnarodowych, regionalnych – powiedział minister.
Powiązany Artykuł
"Jeden z najambitniejszych projektów geopolitycznych". Elżbieta Witek o Trójmorzu
12 państw Trójmorza
Inicjatywa Trójmorza zrzesza 12 państw: Austrię, Bułgarię, Chorwację, Czechy, Estonię, Litwę, Łotwę, Polskę, Rumunię, Słowację, Słowenię i Węgry. Ideą tego przedsięwzięcia jest pobudzanie rozwoju gospodarczego państw Europy Środkowo-Wschodniej oraz stworzenie stabilnego i spójnego partnerstwa państw z obszaru pomiędzy Morzem Bałtyckim, Adriatykiem i Morzem Czarnym.
REKLAMA
Forum Regionów Trójmorza to projekt zainicjowany przez prezydenta Dudę w 2018 r. w Rzeszowie. W tym roku, drugiej edycji Forum Regionów Trójmorza w Lublinie towarzyszy Samorządowy Kongres Gospodarczy skupiający m.in. przedstawicieli administracji samorządowej, sektora nauki i biznesu z państw członkowskich Inicjatywy Trójmorza.
fc
REKLAMA