"Będę rekomendował, by nie było pośpiechu". Borusewicz o senackich pracach nad nowelą k.p.a.
- Nie można dopuścić do takiej sytuacji, jaka miała miejsce przy nowelizacji ustawy o IPN - mówi wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz, pytany przez TVP Info, czy - i jakie - poprawki do nowelizacji k.p.a. zgłoszą senatorowie PO. - Rządowi należy dać czas na przemyślenie tej sprawy - podkreśla polityk. Na dyskusję o ewentualnych poprawkach otwarci są także senatorowie PSL i Lewicy.
2021-06-30, 19:23
- Ważą się losy nowelzacji Kodeksu postępowania administracyjnego, która wprowadza zasadę, iż decyzje, od wydania których minęło 30 lat, nie mogą być kwestionowane. Przyjęta przez Sejm propozycja prawa trafiła do Senatu
- Wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz przyznaje w rozmowie z TVP.Info, że to "ważny temat". - Będę rekomendował, żeby nie było tu pośpiechu. Uważam, że rządowi należy dać czas na dokładne przemyślenie tej sprawy – mówił Bogdan Borusewicz
- W ocenie Wojciecha Koniecznego z Lewicy, "politycznie wokół tego tematu jest mnóstwo emocji", a PO "będzie chciała coś tu zmienić"
- Jan Filip Libicki z PSL podkreśla zaś, że w sejmowym projekcie "Nie powinno się modyfikować żadnych zapisów"
- Jacek Bury z Polski 2050 podkreśla, że jego ugrupowanie "nie chce wyrywać ustawie zębów ani wylewać dziecka z kąpielą"
Powiązany Artykuł
![sejm free tt 1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/243938c4-f970-48e5-9e99-39c68e7c984c.jpg)
Sejm przegłosował nowelizację k.p.a. Ogromna zmiana w procesie reprywatyzacji
Sejm w czwartek wieczorem uchwalił nowelizację Kodeksu postepowania administracyjnego, zgodnie z którą m.in. po upływie 30 lat od wydania decyzji administracyjnej niemożliwe będzie postępowanie w celu jej zakwestionowania. W głosowaniu w Sejmie nowelizację poparło 309 posłów, nikt nie był przeciw, 120 osób wstrzymało się od głosu. Ustawa trafi teraz do Senatu.
- Będę rekomendował, żeby nie było tu pośpiechu. Uważam, że rządowi należy dać czas na dokładne przemyślenie tej sprawy – mówił wicemarszałek izby wyższej polskiego parlamentu, Bogdan Borusewicz z Platformy Obywatelskiej, w rozmowie z portalem TVP.Info.
Czytaj także:
- "To było do przewidzenia". Milczanowska o reakcjach na nowelizację k.p.a.
- "Te działania powinny być prowadzone dużo wcześniej". Dr Kawęcki o nowelizacji k.p.a.
- "Dzika reprywatyzacja prowadzi do chaosu". Magierowski tłumaczy zmiany w k.p.a.
Jak mówi, chodzi o "ważny temat dotyczący naszych kontaktów zagranicznych m.in. ze Stanami Zjednoczonymi". - Nie można dopuścić do takiej sytuacji, jaka miała miejsce przy nowelizacji ustawy o IPN i tego, co robił wówczas Patryk Jaki - wskazuje Bogdan Borusewicz.
"Zobaczymy, co konkretnie przedstawią"
Tego, że senatorowie PO zaproponują poprawki do nowelizacji k.p.a., nie zakwestionował w rozmowie z TVP.Info Wojciech Konieczny. Dodaje, że ustawa regulująca przepisy k.p.a. jest potrzebna, bo chodzi o problem, który dotyka wielu Polaków, a konieczność zmian wynika z postanowień TK. - Od strony formalnoprawnej nie będzie więc pewnie prób odrzucenia ustawy, ale politycznie wokół tego tematu jest mnóstwo emocji. Ugrupowaniem, które będzie chciało tu coś zmienić, będzie PO, a zobaczymy, co konkretnie przedstawią - przyznaje senator Lewicy.
REKLAMA
Jan Filip Libicki z PSL podkreśla zaś, że w sejmowym projekcie "Nie powinno się modyfikować żadnych zapisów". - Jedyna rzecz, o której można tu rozmawiać, to niewielkie wydłużenie vacatio legis - zaznacza.
Jacek Bury z Polski 2050 podkreśla, że jego ugrupowanie "nie chce wyrywać ustawie zębów ani wylewać dziecka z kąpielą". - Problem reprywatyzacji jest poważny i trzeba szukać pomysłów, jak go rozwiązać. Będziemy analizować najlepsze warianty - podkreśla w rozmowie z TVP.Info.
tvp.info, pap/ mbl
REKLAMA