Posłowie i eksperci: mamy duże rozproszenie programów profilaktycznych
- Mamy duże rozproszenie programów profilaktycznych w Polsce. Sama ścieżka diagnostyczna powinna zaczynać się u lekarzy rodzinnych - przyznali w czasie dyskusji w sejmowej Komisji Zdrowia posłowie i eksperci. W kontekście pilotażowego programu Profilaktyki 40 plus posłowie wskazali, że jest okrojony, a dostępność do niego ograniczona.
2021-07-07, 23:46
Sejmowa Komisja Zdrowia zajęła się w środę tematem dotyczącym stanu profilaktyki zdrowotnej w Polsce oraz programów profilaktycznych realizowanych i planowanych przez rząd.
Powiązany Artykuł

Repozycjonowanie leków - nowe życie starych leków
Posłanka KO Katarzyna Lubnauer (Nowoczesna) w imieniu wnioskodawców zauważyła, że w Polsce nie ma jednej polityki profilaktycznej, a dzieli się ona na wiele programów, co odbija się faktycznie na zdrowiu pacjentów. Odnosząc się natomiast do pilotażowego programu profilaktyki dla osób od 40. roku życia, który ruszył 1 lipca, stwierdziła, że "prymat nad rozsądkiem, skutecznością wziął pijar".
Zaznaczyła, że nie ma żadnych zachęt, by Polacy uczestniczyli w tym programie. Poza tym dostępność do niego jest ograniczona ze względu chociażby na fakt, że zapisywać na badania można się za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta, a nie placówki podstawowej opieki zdrowotnej.
Jak wskazała posłanka, w pakiecie brakuje też wielu badań profilaktycznych, m.in. cytologii dla kobiet, markerów nowotworowych - badań drogich z punktu widzenia pacjenta, więc często niewykonywanych, prześwietlenia płuc, tak ważnego po COVID czy też kolonoskopii. Jej zdaniem program został przygotowany "po łebkach i minimalnym kosztem, z głęboką wiarą organizatorów, że nikt z tych badań nie skorzysta".
REKLAMA
Czytaj także: Profilaktyka 40 Plus. Minister zdrowia: to program dla 20 milionów osób
Zasadny pakiet badań
Wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski przypomniał, że program Profilaktyka 40 plus zaopiniowała Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT) i wskazała zasadność oferowanych w pakiecie badań, by w ten sposób zbadać stan zdrowia Polaków po pandemii. - To są badania podstawowe, ale informują mocno o stanie zdrowia. Wiemy, że nawet tych badań Polacy nie mają w standardzie jako badania profilaktyczne - podkreślił. Dodał, że w Polsce działa wiele programów profilaktycznych. Sam pilotaż ma kosztować około 500 mln zł.
Powiązany Artykuł

Antybiotyki - nie nadużywaj i utylizuj
Podając szczegóły zastępca dyrektora Departamentu Biuro Profilaktyki Zdrowotnej NFZ Beata Obidzińska powiedziała, że dane zebrane do wtorku pokazały, że ankietę w IKP uprawniającą do skorzystania z programu wypełniło prawie 33 tys. kobiet i 23 tys. mężczyzn w wieku 40-65 lat, a powyżej tego wieku było to odpowiednio 4,2 tys. kobiet i blisko 4,8 tys. mężczyzn. Dodatkowo do programu przystąpiło 1,5 tys. osób w wieku 39 lat (do programu przystąpić mogą osoby zgodnie z rocznikiem urodzenia, a nie konkretną datą). Prawie 1 tys. osób otrzymało e-skierowanie dzwoniąc na infolinię.
- Jak na te parę dni to jest 80 tys. osób, które wygenerowały e-skierowanie. Myślę, że skala jest zadowalająca - podkreśliła Obidzińska. Do pilotażu do środy przystąpiło faktycznie 517 placówek, a 120 wniosków jest rozpatrywanych.
REKLAMA
- Nie liczyliśmy, że będzie tak dużo realizatorów do tego programu - powiedziała. Dla porównania skali przytoczyła fakt, że w całym kraju jest aktualnie 480 punktów pobierających wymazy od osób z podejrzeniem zakażenia SARS-CoV-2. Przypomniała równocześnie, że zarejestrować do programu można się poprzez Internetowe Konto Pacjenta (do 1 lipca ponad 9 mln), ale również poprzez infolinię. Zaznaczyła, że wchodząc na IKP i wypełniając ankietę istnieje możliwość przekierowania do programu "Gdzie się leczyć?", w którym znajduje się informacja dotycząca konkretnych programów zdrowotnych.
Poseł KO Rajmund Miller zwrócił uwagę jednak na fakt, że wśród 15,5 mln Polaków w wieku od 40 do 70 lat IKP ma zaledwie 1,9 mln osób, co zdecydowanie wpływa na ograniczenie dostępności tego programu.
Czytaj także: "Profilaktyka 40 plus". Pakiet bezpłatnych badań bez skierowania od lekarza
Konieczne holistyczne podejście
W czasie dyskusji posłowie wskazywali, że przede wszystkim powinno się zmienić świadomość pacjentów. - Te programy nie załatwią wszystkiego, bo to kwestia podejścia - zaznaczył przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia Tomasz Latos. Wskazywali, że potrzebny jest całościowy program profilaktyczny prowadzony przez lekarzy POZ, bo jest duże rozproszenie programów, czasami dublują się.
REKLAMA
Powiązany Artykuł

"Profilaktyka 40 plus" - program badań dla osób po czterdziestce
- To nie jest całościowa polityka, to jest główny problem - powiedział w kontekście pilotażu programu Profilaktyka 40 plus Wojciech Maksymowicz z Polski 2050. Podkreślił, że powinno się podchodzić holistycznie do oceny stanu zdrowia.
"Otwarcie ścieżki do diagnostyki"
Konsultant krajowa ds. medycyny rodzinnej Agnieszka Mastalerz-Migas zwróciła uwagę na fakt, że "moce przerobowe POZ" w dobie pandemii zostały mocno ograniczone, a to, że pacjent sam może wystawić sobie e-skierowania na badania profilaktyczne likwiduje pewne wąskie gardło. - To nie jest tak, że lekarz rodzinny został pominięty w tym programie, bo pacjent z wynikami ma trafić do niego na konsultacje - wyjaśniła. Dodała, że to otwarcie dalszej diagnostyki, jeśli będzie potrzebna.
- Popatrzmy na ten program jako na pewne budowania świadomości zdrowotnej w tym interwale względnego spokoju z COVID-19. Wykorzystajmy ten czas na te badania, które otwierają ścieżkę do diagnostyki. To jest tak przygotowany pakiet badań, który nie mówi nam wszystkiego, ale jeśli mamy jakąś nieprawidłowość w wyniku, kieruje na odpowiednią ścieżkę diagnostyczną - powiedziała Mastalerz-Migas. Dodała, że od cyfryzacji w ochronie zdrowia nie uciekniemy, a IKP "ma centrum wiedzy o zdrowiu o pacjenta dla jego lekarza prowadzącego i innych specjalistów, ale też narzędziem dla pacjenta".
- Logując się do IKP pacjent będzie miał podpowiedź: jesteś w grupie ryzyka, jesteś w takim wieku, powinieneś zrobić określone badania - podsumowała.
REKLAMA
jbt
REKLAMA