Szef KRRiT: prowadzimy dialog ws. koncesji dla TVN24, również na forum wymiany interpretacji
Przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski przyznał, że Rada prowadzi z TVN24 dialog ws. przydzielenia koncesji. Podkreślił jednak, że przychyla się do interpretacji przepisów, które mówią, że podmioty spoza Europy nie mogą mieć więcej niż 49 proc. akcji.
2021-07-08, 16:44
- Przewodniczący KRRiT zapewnia, że Rada jest w trakcie dialogu z nadawcą TVN w sprawie udzielenia TVN24 koncesji na nadawania
- Problem koncesji dla stacji dotyczy interpretacji prawnych związanych z podmiotami kontrolującymi spółkę
- - Są różne interpretacje obecnych przepisów art. 35. - Ja przychylam się do tych, które mówią, że podmioty spoza obszaru europejskiego, obszaru gospodarczego, muszą stosować się do ograniczenia 49 proc - dodał Witold Kołodziejski
- W środę grupa posłów PiS wniosła do Sejmu projekt zmiany ustawy o radiofonii i telewizji. Zakłada on przyjęcie zasad dotyczących podmiotów kontrolujących media nadające w Polsce
- Właścicielem TVN jest amerykański koncern Discovery, ale zarządza stacją za pośrednictwem spółki Polish Television Holding BV, zarejestrowanej w Holandii
W środę grupa posłów PiS wniosła do Sejmu projekt zmiany ustawy o radiofonii i telewizji. W projekcie wskazano m.in, że "koncesja na rozpowszechnianie programów radiowych i telewizyjnych może być udzielona osobie zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego, pod warunkiem, że taka osoba zagraniczna nie jest zależna od osoby zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie niebędącym państwem członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego".
Powiązany Artykuł
"To blokada przed kapitałem z krajów nieprzyjaznych". Suski o zmianach w ustawie o radiofonii i telewizji
W rozmowie z dziennikarzami w Sejmie szef KRRiT poinformował, że w czwartek Rada otrzymała projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji do konsultacji. - Będziemy się na ten temat wypowiadać - zapowiedział. - Interpretacja obecnych przepisów o radiofonii i telewizji, ta celowościowa interpretacja, przemawia na stronę uszczelnienia przepisu art. 35, a inne interpretacje są niezgodne z duchem tej ustawy, więc jakby sama nowelizacja wiele nie zmienia moim zdaniem, ale muszę się temu przyjrzeć - dodał Witold Kołodziejski.
Sporny art. 35
Art. 35, o którym mówił szef KRRiT, stanowi w punkcie 1., że "koncesja może być udzielona osobie fizycznej, posiadającej obywatelstwo polskie i stałe miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, osobie prawnej lub osobowej spółce handlowej, które mają siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej".
Według punktu 2 "koncesja dla spółki z udziałem osób zagranicznych może być udzielona, jeżeli: udział kapitałowy osób zagranicznych w spółce lub udział osób zagranicznych w kapitale zakładowym spółki nie przekracza 49 proc., udział kapitałowy osób zagranicznych w spółce lub udział osób zagranicznych w kapitale zakładowym spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółki akcyjnej, a w przypadku prostej spółki akcyjnej – w ogólnej liczbie akcji tej spółki, nie przekracza 49 proc.".
REKLAMA
Jak zaznaczył Witold Kołodziejski, "są różne interpretacje obecnych przepisów art. 35". - Ja przychylam się do tych, które mówią, że podmioty spoza obszaru europejskiego, obszaru gospodarczego, muszą stosować się do ograniczenia 49 proc" - dodał.
"Nie ma tygodnia, żeby ten temat nie stawał na posiedzeniu"
Na pytanie, czemu KRRiT nie podjęła decyzji ws. koncesji dla TVN24, Kołodziejski odpowiedział: "rozpatrujemy cały szereg analiz prawnych, które w tej sprawie prowadzimy". - Prowadzimy dialog z nadawcą, również na tym forum wymiany interpretacji prawnych, a o szczegółach nie informujemy" - zaznaczył.
Powiązany Artykuł
"Polskie Radio ma bogatą ofertę, to oczywista decyzja". Czabański o przyjęciu sprawozdania przez KRRiT
Jak podkreślił, KRRiT ma obowiązek podjąć decyzję ws. koncesji przed jej upływem. - Czasu jest coraz mniej, ale nie ma tygodnia i posiedzenia, żeby ten temat nie stawał na posiedzeniu - mówił przewodniczący.
Czytaj także:
- Sprawa koncesji dla TVN i TVN24. Brudziński: należy przywrócić elementarną równowagę na rynku mediów
- "Wszystkich bym wysadziła". Szokujące słowa na antenie TVN24, brak reakcji prowadzących
- "Nie dajcie się poniżać". Kolejny pracownik odchodzi z TVN
Właścicielem TVN jest amerykański koncern Discovery, ale zarządza stacją za pośrednictwem spółki Polish Television Holding BV, zarejestrowanej w Holandii.
REKLAMA
"Każde poważne państwo musi mieć takie instrumenty"
W czwartek o złożony przez posłów PiS projekt pytany był premier Mateusz Morawiecki. - W Polsce muszą obowiązywać całkowicie podstawowe reguły - takie, jakie obowiązują w krajach Europy Zachodniej, w innych krajach UE - podkreślił premier. Szef rządu przywołał potencjalną sytuację, w której medium miałoby być kupione przez podmiot rosyjski, chiński czy z krajów arabskich. "Czy chcielibyśmy jako obywatele mieć wtedy prawo powiedzieć: "nie"? Chyba 99 procent Polaków odpowie w tym przypadku - łącznie z tym panem, którego pan redaktor był łaskaw zacytować - że chcielibyśmy mieć narzędzia, które byłyby możliwe do zastosowania, aby zapobiec takim przejęciom - ocenił.
- Te przepisy, o które grupa parlamentarzystów zabiega, mają zapobiec przejmowaniu przez zewnętrzne podmioty - zwłaszcza spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego, a w uproszczeniu mówiąc spoza Unii Europejskiej - podmiotów w Polsce i wpływaniu na debatę medialną, wpływaniu na opinię publiczną przez podmioty zewnętrzne bez zgody polskiego regulatora - podkreślił premier.
Według Mateusza Morawieckiego "każde poważne państwo musi mieć takie instrumenty".
mbl
REKLAMA
REKLAMA