Ryszard Kaja w Muzeum Plakatu w Wilanowie. Mariusz Knorowski: osobista podróż autora
- Jest kilka prac związanych z samym regionem wielkopolskim, jak i też te, identyfikujące konkretne obiekty np. budynek Międzynarodowych Targów Poznańskich - mówił o wystawie plakatów Ryszarda Kai Mariusz Knorowski z Muzeum Plakatu w Wilanowie.
2021-07-10, 12:20
Plakaty Ryszarda Kai z serii "Polska", powstałe w latach 2012–2019, są prezentowane na nowej wystawie w Muzeum Plakatu w Wilanowie. Zbiór 163 plakatów przekazał do kolekcji Muzeum Plakatu Leszek Jamrozik, powiernik i kustosz spuścizny artysty.
Powiązany Artykuł
Renata Higersberger o wystawie "Anna Bilińska 1854-1893": monograficzna prezentacja twórczości
- Według intencji autora, seria miała stanowić całość, ale nie jest to pełny zbiór motywów kojarzonych z Polską. Ten cykl powstawał na przestrzeni siedmiu lat jako rodzaj podróży. Te konkretne prace dotyczą miejsc, wobec których autor miał szczególne nastawienie - powiedział gość PR24.
"Fenomen miejsca"
Dodał, że plakaty pokazują pewne wyobrażenia i stereotypy, które z Polską można kojarzyć na poziomie języka potocznego. - Większość jednak plakatów topograficznie daje się umieścić w obrysie konturów Polski jako krainy geograficznej i pokazuje rodzaj specyfiki danego miejsca czy fenomenu - mówił Mariusz Knorowski.
Artysta dysponuje bogatym różnorodnym warsztatem graficznym, a malarstwu towarzyszą fotomontażowe inkrustacje, kolaże, kontaminacje, a nawet cytaty z prac Zbigniewa Kai, ojca artysty.
REKLAMA
Posłuchaj
Ryszard Kaja (1962-2019) był malarzem, scenografem, grafikiem, ilustratorem, fotografem oraz projektantem kostiumów, wnętrz i opraw plastycznych wystaw.
Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu (obecnie Uniwersytet Artystyczny). Dyplom z malarstwa obronił w pracowni Norberta Skupniewicza w 1984 roku. Był głównym scenografem w Teatrze Wielkim w Łodzi, Operze i Operetce w Szczecinie i Teatrze Wielkim im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu.
Współpracował z Operą Wrocławską, Polskim Teatrem Tańca, Teatrem Muzycznym w Łodzi, Operą Narodową w Warszawie oraz wieloma instytucjami zagranicznymi – we Francji, Niemczech, Brazylii, Argentynie, Izraelu i Egipcie. Stworzył ponad dwieście scenografii do spektakli teatralnych, operowych, baletowych, także telewizyjnych i filmów.
Od lat 80. projektował plakaty, głównie teatralne. Kaja zajmował się także projektowaniem wnętrz m.in. pasażu w Starym Browarze w Poznaniu i scenografii wystaw, głównie dla Muzeum Narodowego w Poznaniu. Brał udział w licznych zbiorowych wystawach plakatów, był laureatem wielu nagród i wyróżnień. Pracował też jako juror cyklicznych konkursów w dziedzinie plakatu
REKLAMA
***
Audycja: "Weekend kulturalny"
Prowadzący: Maja Kluczyńska
Gość: Mariusz Knorowski z Muzeum Plakatu w Wilanowie
REKLAMA
Data emisji: 09.07.2021
Godzina: 23:36
REKLAMA