Prof. Marczyńska: musimy pogodzić się z tym, że COVID-19 z nami zostanie i starać się normalnie żyć

- Nie powinniśmy już wracać do lockdownu - powiedziała prof. Magdalena Marczyńska z Rady Medycznej. Jej zdaniem, jeżeli wzrosty zakażeń jesienią nastąpią, to obostrzenia i tak nie mogą znów obejmować osób zaszczepionych i trzeba próbować normalnie żyć.

2021-07-13, 07:35

Prof. Marczyńska: musimy pogodzić się z tym, że COVID-19 z nami zostanie i starać się normalnie żyć
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Elżbieta Krzysztof/Shutterstock

- Nie powinno być już powrotu do strategii lockdownów. Z COVID-19, tak jak i z innymi chorobami, trzeba próbować normalnie żyć. Oczywiście, pewne kwestie zostaną z nami być może na zawsze. Maseczki w zamkniętych przestrzeniach – szczególnie w sezonie jesienno-zimowym, raczej staną się już normą. Nie jesteśmy jednak w tej samej sytuacji co rok temu, gdy nikt nie był zaszczepiony. Dlatego blokowanie wszystkiego w ogóle nie powinno być już rozważane – powiedziała prof. Marczyńska, specjalistka chorób zakaźnych wieku dziecięcego.

Sens programu szczepień

Powiązany Artykuł

niedzielski 1200 pap (5).jpg
Minister zdrowia: bądźcie ambasadorami szczepień, to akt patriotyzmu

Dodała, że nie ma jeszcze stanowiska całej Rady Medycznej w tej sprawie, ale jej zdanie w tej kwestii jest jasne.

Czytaj także:



- Nie wolno nam podważyć programu szczepień. Jeżeli ktoś, szczepiąc się, wiedział, że będzie mógł normalnie żyć, że będzie wolny od obostrzeń, to tak powinno pozostać. Inaczej cały ten program traci sens. Szczepienia działają, chronią nas przed ciężkim przebiegiem zakażenia i hospitalizacją. Dlatego, jeżeli wróci temat obostrzeń, to nie powinny one dotyczyć osób zaszczepionych – powiedziała stanowczo prof. Marczyńska.

REKLAMA

COVID-19 z nami zostanie

Doświadczenia z innych krajów pokazują już wyraźnie, że nowe zakażenia pojawiają się w ogromnej większości w grupach osób wrażliwych na zakażenie, czyli niezaszczepionych.

Powiązany Artykuł

shutterstock_107374190 galeria handlowa  1200.jpg
Galerie handlowe odrabiają straty. Czerwiec najlepszym miesiącem od początku roku

- Oczywiście nie jesteśmy wszechwiedzący i zawsze może pojawić się taki wariant wirusa, który zupełnie ominie obecne szczepionki, ale nie mamy teraz do czynienia z taką sytuacją. Jeżeli więc ktoś ma przeciwciała w wyniku szczepienia, bądź jeżeli przechorował niedawno COVID-19, to powinien mieć możliwość korzystania ze wszystkich usług, które oferują różne branże. O nich też nie wolno zapominać, bo przecież "wysadzanie w powietrze" określonych branż co jesień czy zimę to katastrofa dla państwa, dla gospodarki, dla społeczeństwa. Musimy pogodzić się z tym, że COVID-19 z nami zostanie i starać się normalnie żyć – podkreśliła ekspertka.

Indywidualna odpowiedzialność

Wskazała, że teraz przychodzi również czas na odpowiedzialność indywidualną. Polacy w jej przekonaniu powinni też zrozumieć, że z infekcjami dróg oddechowych – bez względu na ich pochodzenie – winno się zostać w domu.

- Wyleczmy się, a potem wracajmy do pracy. A przeciw COVID-19 zaszczepmy się, bo to najlepsza forma ochrony zdrowia i życia – powiedziała prof. Marczyńska.

fc

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej