Dr Machalica o noweli ustawy o radiofonii i telewizji: ma chronić bezpieczeństwo informacyjne Polski

- Pojawiła się próba doprecyzowania tego przepisu, bowiem twierdzi się, że inwestor amerykański de facto obchodzi ten przepis przez spółkę zarejestrowaną w Holandii. Pojawia się pytanie, czy rzeczywiście inwestor amerykański, który w tym przypadku pochodzi z kraju, z którym Polska jest połączona sojuszem, powinien być traktowany jak nadawcy, którzy są potencjalnym zagrożeniem dla naszego bezpieczeństwa - mówił w Polskim Radiu 24 dr Bartosz Machalica z Centrum im. I. Daszyńskiego. Gośćmi "Debaty Poranka" byli także Jacek Łęski (Telewizja Polska) i Wojciech Biedroń (wPolityce.pl).

2021-07-13, 10:25

Dr Machalica o noweli ustawy o radiofonii i telewizji: ma chronić bezpieczeństwo informacyjne Polski

W ubiegłym tygodniu grupa posłów PiS złożyła projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji. Zakłada on, że mediom zależnym od osób albo podmiotów spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego nie można będzie udzielić koncesji na nadawanie w Polsce. To mogłoby sprawić, że stacja TVN, której właścicielem są Amerykanie, straci koncesję.

Bezpieczeństwo informacyjne 

- Sytuacja jest skomplikowana. Rzeczywiście do tej pory prawo, które obowiązuje w Polsce, mówi, że podmiot spoza europejskiego obszaru gospodarczego nie może mieć więcej niż 49 proc. udziałów w spółce, która jest nadawcą. Ten przepis jest dosyć jasny i wynika on z prawa europejskiego, nie budzi większych kontrowersji. Ma on chronić, jak rozumiem, europejski rynek, konkurencję, a także bezpieczeństwo w tym przypadku Polski przed takimi inwestorami z takich obszarów jak Chiny, Rosja, być może kraje arabskie. Wszystko to jest jednoznaczne - ocenił gość z Centrum im. Daszyńskiego. 

Zdaniem dr. Machalicy należy bardzo precyzyjnie dobierać środki, by rzeczywiście chronić bezpieczeństwo informacyjne Polski.

Posłuchaj

Publicyści o projekcie nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji ("Debata poranka") 21:53
+
Dodaj do playlisty

Z kolei jak ocenił Jacek Łęski, ta ustawa powinna być doprecyzowana. - To jest zresztą praktyką innych krajów europejskich. Wydaje mi się, że jest to nadużycie, że mówi się o tym tylko w kontekście TVN-u. (...) Wywoływanie przy tej okazji wrażenia, że chce się zlikwidować "platformerską" telewizję nie jest najlepsze. Nie o to chodziło - zaznaczył. 

REKLAMA

Powiązany Artykuł

Przemysław Żurawski vel Grajewski Photo PR24.jpg
Żurawski vel Grajewski: losy stacji telewizyjnej nie są strategiczną płaszczyzną relacji polsko-amerykańskich

- Cieszę się, że jest projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji. To trzeba było zrobić niemal 30 lat temu. Ta nowelizacja jest potrzebna, jej kwestie są słuszne i oczywiste w wielkich krajach europejskich. Pytanie jest o moment. Z jednej stron ktoś powie, że nigdy nie jest dobry moment, żeby tego typu kwestie uregulować i tutaj pełna zgoda, a z drugiej strony ktoś powie, że otwieranie kolejnego, ważnego frontu przez rząd Zjednoczonej Prawicy jest ryzykowne - podkreślił Wojciech Biedroń. 

- To jest proces higienizacji systemu medialnego w Polsce - podsumował publicysta wPolityce.pl. 

Więcej w nagraniu.

***

REKLAMA

Audycja"Debata poranka"

Prowadziła: Dorota Kania 

Gościedr Bartosz Machalica (Centrum im. I. Daszyńskiego), Jacek Łęski (Telewizja Polska), Wojciech Biedroń (wPolityce.pl)

Data emisji: 13.07.2021

REKLAMA

Godz. emisji: 08.35

kmp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej