Rozwój energetyki offshore. PGE i Ørsted wybrały wykonawcę badań dna morskiego
PGE i Ørsted wybrały konsorcjum Geoquip Marine i MEWO S.A. do wykonania badań geotechnicznych dna morskiego - poinformowały spółki w komunikacie. Dodano, że rozpoczęte prace projektowe prowadzone są na rzecz Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica
2021-07-13, 10:51
Jak wskazano we wtorkowej informacji prasowej, PGE i Ørsted wybrały konsorcjum Geoquip Marine i MEWO S.A. do wykonania badań geotechnicznych dna morskiego.
"Rozpoczęte właśnie prace projektowe prowadzone są na rzecz Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica, realizowanej w dwóch etapach – Baltica 2 i Baltica 3 o łącznej mocy do 2,5 GW" - wskazano. Dodano, że rezultaty uzyskane w trakcie wstępnych badań i analiz posłużą do wyboru najbardziej optymalnych rozwiązań dla umiejscowienia turbin wiatrowych oraz stacji transformatorowych na morskim obszarze inwestycji.
Powiązany Artykuł
![elektrownia atomowa free shutt 1200 .jpg](http://static.prsa.pl/images/969ca2c2-1019-4e79-8a91-ca4ea7805b81.jpg)
Francja proponuje Polsce strategiczną współpracę ws. atomu
Przed budową trzeba zbadać dno morza
Wyjaśniono, że badania podłoża gruntowego dna morskiego to jeden z kluczowych elementów przygotowania do budowy instalacji offshore. W zakres prac wchodzi wykonanie głębokich odwiertów, badań w celu określenia kolejności i głębokości zalegania warstw geologicznych (tzw. sondowania CPT), płytkich odwiertów, a także przeprowadzenie badań laboratoryjnych na morzu i lądzie.
Jak zaznaczono, realizacja prac związanych z badaniami podłoża jest niezbędna do uzyskania finalnej decyzji inwestycyjnej i rozpoczęcia budowy morskich farm wiatrowych.
W informacji podkreślono, że Ørsted i należąca do PGE spółka PGE Baltica będą wspólnie rozwijać, budować i obsługiwać Morską Farmę Wiatrową Baltica, przyczyniając się do polskiej transformacji energetycznej i dostarczając "czystą, niezawodną i przystępną cenowo energię przez 30 lat". Zwrócono uwagę, że morska Farma Wiatrowa Baltica w przyszłości zajmować będzie w przybliżeniu teren wielkości Warszawy.
PolskieRadio24.pl, PAP, md
REKLAMA