"Europejczycy chcą wzrostu, który nie będzie niszczył naszej natury". Szefowa KE o Europejskim Zielonym Ładzie
"Kto zanieczyszcza środowisko, zapłaci więcej" - to główne założenie nowego pakietu dla klimatu w ramach Europejskiego Zielonego Ładu, który na łamach włoskiego dziennika "La Stampa" przedstawiła w środę przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.
2021-07-14, 11:47
- Chcę pokazać, że możliwa jest dekarbonizacja przy jednoczesnej ochronie planety i dobrobytu. Dołożę wszystkich sił, by tak się stało - zadeklarowała przewodnicząca KE.
Czysta gospodarka
Powiązany Artykuł
Mateusz Morawiecki: Śląsk pozostanie centrum przemysłowym Polski
Mówiąc o unijnym planie zredukowania emisji CO2 Wspólnoty o 55 procent do 2030 r. i wyzerowania emisji netto do 2050 roku, podkreśliła: "Jesteśmy prekursorami czystej gospodarki".
U podstaw pakietu legislacyjnego Fit for 55 leży zasada rozwoju nowej strategii ku zdekarbonizowanej gospodarce - wyjaśniła. Pakiet ten ma przystosować UE do nowych celów klimatycznych związanych z przyjętym niedawno prawem klimatycznym i w środę ma zostać przedstawiony przez KE.
Czytaj także
- Fundusze UE na ekologię i infrastrukturę. Waldemar Buda: to wzmocni bioróżnorodność
- Wodorowa strategia Orlenu: huby i stacje tankowania w Polsce, Czechach i na Słowacji oraz w Niemczech
Jak powiedziała von der Leyen, fundusz społeczny będzie udzielał wsparcia rodzinom o niskim dochodzie, które odczują społeczne skutki tej transformacji. Będą to środki na mobilność i ogrzewanie domów.'
Sprawiedliwa transformacja
Powiązany Artykuł
Ile pieniędzy z UE na inwestycje proekologiczne dostały polskie firmy ? Resort funduszy przedstawił najnowsze dane
- Europejczycy chcą bardziej zdrowego życia, miejsc pracy i wzrostu, który nie będzie niszczył naszej natury. Rozmawiałam z przemysłem i organizacjami międzynarodowymi i jestem przekonana, że będziemy w stanie zrobić ten skok naprzód poprzez innowacje i inwestycje - dodała szefowa Komisji.
Wyraziła przekonanie, że transformacja ku zdekarbonizowanej gospodarce musi być "równa i sprawiedliwa".
- Musimy zredukować emisję dwutlenku węgla nie tylko w Europie, ale wszędzie. A zatem węgiel będzie musiał mieć swoją cenę wszędzie - zaznaczyła. Von der Leyen wyjaśniła, że system ten będzie kompatybilny z regułami Światowej Organizacji Handlu.
REKLAMA
fc
REKLAMA