Zmiany w prawie drogowym. Müller: rząd może przyjąć projekt zmian jeszcze w tym tygodniu

- Spodziewam się, że albo pod koniec tego tygodnia, albo na początku przyszłego Rada Ministrów przyjmie projekt zmian w Prawie drogowym. W sierpniu zapewne będzie on przedmiotem obrad Sejmu - mówił w środę rzecznik rządu Piotr Müller.  Chodzi między innymi o wyższe mandaty i kary dla piratów drogowych, składka OC ma być uzależniona od liczby punktów karnych, mają być też wypłacane renty bliskim ofiar wypadków.

2021-07-14, 11:55

Zmiany w prawie drogowym. Müller: rząd może przyjąć projekt zmian jeszcze w tym tygodniu
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Rokas Tenys/Shutterstock

We wtorek Rada Ministrów przyjęła założenia zmian w ustawie Prawo o ruchu drogowym. Projekt przewiduje także wprowadzenie renty, która będzie wypłacana osobom najbliższym ofiary wypadku drogowego przez sprawcę umyślnego przestępstwa ze skutkiem śmiertelnym, kierującego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego. Za jazdę po pijanemu będzie można także stracić auto.

Czytaj także:

Projekt w sierpniu może trafić do Sejmu

Powiązany Artykuł

shutterstock_1672972486.jpg
Wypadek pod wpływem alkoholu. Zobacz, jakie kary dla pijanych kierowców obowiązują w europejskich krajach

Müller tłumaczył w środę w rozmowie z dziennikarzami, że Rada Ministrów na wtorkowym posiedzeniu przyjęła założenia dokumentu. - Pracujemy nad dościśleniem pewnych przepisów dotyczących prawa karnego - mówił. Wskazał, że zajmują się tym resorty sprawiedliwości i infrastruktury.

REKLAMA

Posłuchaj

Piotr Müller: ministrowie sprawiedliwości i infrastruktury w tej chwili uściślają przepisy (IAR) 0:18
+
Dodaj do playlisty

 

- Spodziewam się, że albo pod koniec tego tygodnia (w trybie obiegowym - red.), albo na początku przyszłego Rada Ministrów przyjmie to już jako projekt ustawy - powiedział rzecznik. Dodał, że projekt byłby przedmiotem sierpniowych obrad Sejmu.

Rzecznik rządu był pytany między innymi o zaostrzenie kar dla pijanych kierowców. Piotr Müller powiedział, że dolna granica kary to bezwzględne pozbawienie wolności. Mówił też o innych zaproponowanych w Prawie o ruchu drogowym zmianach. - Automatyczne przyznawanie rent z tytułu działania pod wpływem alkoholu, jeżeli byłaby niestety ofiara śmiertelna takiego działania oraz, co jest pewnym novum, konfiskata samochodu, którym się porusza pijany kierowca, jako de facto narzędzie zbrodni - powiedział. Dodał, że kierowcom, który już stracili prawo jazdy i mimo to jeżdżą samochodem, pojazdy te będą konfiskowane na trzy miesiące.

REKLAMA

Posłuchaj

Piotr Müller: jeżeli ktoś będzie się poruszał pojazdem bez uprawnień, będzie można zatrzymać samochód na trzy miesiące (IAR) 0:23
+
Dodaj do playlisty

 

Propozycja zakłada też podwyższenie mandatu za przekroczenie dopuszczalnej prędkości jazdy o ponad 30 kilometrów na godzinę do 5 tysięcy złotych. Minimalna wartość mandatu w tym przypadku wyniesie 1,5 tysiąca złotych.

Europejskie kary

Za spowodowanie śmiertelnego wypadku po pijanemu we Włoszech grozi do 18 lat więzienia, w Anglii - do 14, a w Hiszpanii - do 13 lat. We Włoszech, Francji, w Danii i na Słowacji pijanym kierowcom można też skonfiskować samochód.

W Wielkiej Brytanii odszkodowanie dla bliskich śmiertelnej ofiary nietrzeźwego kierowcy może wynieść kilka milionów funtów.

REKLAMA

» WIĘCEJ INFORMACJI SZUKAJ W POLSKIM RADIU KIEROWCÓW «

st/PAP

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej