Pierwsza elektrownia atomowa w Polsce ruszy w 2033 r. Naimski wskazał jej lokalizację

- Elektrownia atomowa w Polsce powstanie na Pomorzu Gdańskim - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia pełnomocnik rządu ds strategicznej infrastruktury energetycznej, Piotr Naimski. Zgodnie z planami rządu, budowa elektrowni atomowej ma zostać ukończona w 2033 roku.

2021-07-16, 09:38

Pierwsza elektrownia atomowa w Polsce ruszy w 2033 r. Naimski wskazał jej lokalizację
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Pixabay

Jak mówił, decyzję o lokalizacji poznamy na przełomie 2022 i 2023 roku. Rozważane są dwa punkty na Pomorzu Gdańskim i jeden z nich będzie wybrany. W tej chwili opracowywane są raporty środowiskowe i lokalizacyjne. Wcześniej informowano, że chodzi o Lubiatowo Kopalino i Żarnowiec.

Posłuchaj

Piotr Naimski o decyzji ws. lokalizacji elektrowni atomowej w Polsce (IAR) 0:20
+
Dodaj do playlisty

 

REKLAMA

Powiązany Artykuł

elektrownia atomowa energia 1200.jpg
Polska stawia na energetykę jądrową. Przeznaczy na nią 105 mld zł

Bezpieczne i stabilne

Naimski podkreślił, że "niezbędnym elementem dla nowego kształtu polskiej energetyki jest zbudowanie całego sektora energetyki nuklearnej". Jak dodał, jest to źródło, które dostarcza energię niezależnie od pory dnia i pogody w tzw. podstawie, czyli jest bezpieczne i stabilne.

Czytaj także:

Ponadto elektrownia atomowa nie emituje dwutlenku węgla, w związku z tym dla klimatu, dla tych strategii klimatycznych, które są podstawą decyzji w UE w tej chwili, jest obojętna, jest przyjazna - dodał. 

REKLAMA

Pełnomocnik rządu ds strategicznej infrastruktury energetycznej wskazał, że energetyka atomowa daje również zaplecze i zabezpieczenie dla bardziej wrażliwych odnawialnych źródeł energii. 

Do atomu przez gaz

Powiązany Artykuł

premier fb free facebook 1200.jpg
Elektrownia jądrowa powstanie w Wielkopolsce? Premier podał planowaną lokalizację

- Jeżeli w ciągu 30 lat węgiel przestanie być źródłem energii w Polsce to musimy czymś to zastąpić i będziemy zastępowali energetyką jądrową - powiedział Piotr Naimski.

W Programie 1 Polskiego Radia Naimski przekazał, że teraz, w ciągu kilku najbliższych lat, będziemy też budować elektrownie gazowe. - W takiej ilości, żeby zamykane z konieczności elektrownie węglowe móc zastąpić tymi, które się szybciej buduje, bo elektrownie gazowe można budować szybciej niż jądrowe - wskazał. 

W 2020 r. rząd przyjął uchwałę ws. aktualizacji Programu polskiej energetyki jądrowej. Zaktualizowany PPEJ zakłada budowę sześciu reaktorów jądrowych o łącznej mocy 6-9 GW.

REKLAMA

IAR/PR1/fc

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej