Pielęgniarki i ratownicy medyczni będą mogli asystować przy operacjach? Jest projekt MZ
Pielęgniarki i ratownicy medyczni będą mogli asystować lekarzom przy operacjach. W ramach kształcenia podyplomowego będą mogli nabyć dodatkową wiedzę i umiejętności w trakcie szkolenia specjalizacyjnego - wynika z projektu rozporządzenia ministra zdrowia.
2021-07-16, 16:17
Chodzi o projekt rozporządzenia ministra zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie specjalizacji w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia. Projektowane rozporządzenie zakłada wprowadzenie nowej dziedziny specjalizacji "chirurgiczna asysta lekarza", które w piątek ukazało się na stronie Rządowego Centrum Legislacji i zostało przekazana do konsultacji publicznych.
Powiązany Artykuł
Rusza program "Profilaktyka 40 Plus". Premier: pamiętajmy o naszym zdrowiu
Wynika z niego, że asystent lekarza byłby przygotowany merytorycznie i technicznie do wykonywania określonych czynności przedoperacyjnych, którymi nie musiałby się zajmować już lekarz. Dodatkowo asystent mógłby wykonywać określone czynności przy stole operacyjnym, a także po zabiegach chirurgicznych. Pielęgniarka i ratownik medyczny, którzy uzyskaliby dodatkowe kwalifikacje po szkoleniu specjalizacyjnym mogliby odciążyć chirurga (w szczególności chirurga ogólnego).
- Startuje Loteria Narodowego Programu Szczepień. Sprawdź jak wziąć w niej udział
- Nowa nadzieja na pokonanie COVID-19. Sprawdzono działanie 200 dostępnych już leków
"Realne wsparcie"
"Rozwiązanie to spowoduje, iż system opieki zdrowotnej wzbogaci się o wysoko wyspecjalizowaną kadrę medyczną, która zdobędzie wiedzę i umiejętności w wykonywaniu dodatkowych czynności i będzie realnym wsparciem w odciążeniu lekarzy np. chirurgów" - wyjaśniono w uzasadnieniu do zmiany regulacji.
Jak napisano w Ocenie Skutków Regulacji, obecnie odczuwalny jest znaczny deficyt chirurgów ogólnych, a średnia wieku aktywnych zawodowo lekarzy wynosi 60 lat. Chirurgiczni asystenci lekarzy będą posiadali wiedzę i umiejętności praktyczne pozwalające prowadzenie leczenia chorych przebywających w warunkach szpitalnych oddziałów pod ścisłym nadzorem lekarza specjalisty.
Przepisy mają obowiązywać dzień po publikacji w Dzienniku Ustaw.
REKLAMA
dz
REKLAMA