Prof. Domański: stan wyjątkowy to także większe bezpieczeństwo granic UE
- Sytuacja dla opozycji jest jak zwykle złożona, bo stan wyjątkowy został dosyć dobrze uzasadniony przez obóz rządzący. Jest to konieczny warunek zapewnienia bezpieczeństwa granic Polski, co pośrednio przekłada się na większe bezpieczeństwo wschodnich granic Unii Europejskiej - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Henryk Domański.
2021-09-05, 18:38
Procedura stanu wyjątkowego zobowiązuje trzy instytucje państwowe do podjęcia wspólnej decyzji, aby definitywnie go wprowadzić. Rada Ministrów składa wniosek, następnie rozpatruje go prezydent, który w tym wypadku zaaprobował decyzję rządu. Ostatnim etapem jest głosowanie w parlamencie, który ma prawo odrzucić stan nadzwyczajny.
Powiązany Artykuł
Jan Parys o obowiązującym stanie wyjątkowym: Polska w sposób całkowicie legalny broni swoich granic
W poniedziałek na specjalnym posiedzeniu Sejmu planowane jest głosowanie w tej sprawie. Politycy opozycji w tym Jarosław Gowin oraz Lewica zapowiadają jednak, że nie poprą wprowadzenia daleko idących środków bezpieczeństwa. Wniosek o uchylenie rozporządzenia w tej sprawie złożyła w Sejmie Lewica. KO, PSL, Konfederacja i Polska 2050 decyzję ws. głosowania podejmą w poniedziałek.
- Jest to dobre narzędzie do krytykowania rządu za naruszenie wolności obywatelskich. Stan wyjątkowy jest czymś niezwykłym. Opozycja tutaj nawiązuje do stanu wojennego, który starszemu pokoleniu kojarzy się z systemem komunistycznym, z próbą likwidacji Solidarności. (...) Stan wyjątkowy jako narzędzie walki wyborczej, politycznej jest do pewnego stopnia skuteczne, przenika nie tylko do elektoratu partii opozycyjnych, ale również do niezdecydowanych wyborców - ocenił socjolog.
Posłuchaj
Gościem drugiej części audycji był dr Andrzej Anusz, który na antenie Polskiego Radia 24 mówił m.in. o polityce amerykańskiego rządu w kontekście sytuacji w Afganistanie.
REKLAMA
Posłuchaj
Więcej w nagraniu.
***
Audycja: Przekładaniec Jachowicza
REKLAMA
Prowadził: Jerzy Jachowicz
Goście: prof. Henryk Domański (PAN), dr Andrzej Anusz (Instytut Piłsudskiego)
Data emisji: 05.09.2021
Godz. emisji: 17.05, 17.34
REKLAMA
kmp
Polecane
REKLAMA