"Weszliśmy w czwartą falę". Gwałtowny wzrost zakażeń koronawirusem we Francji

- Francja weszła w czwartą falę epidemii COVID-19 – potwierdził w poniedziałek rzecznik francuskiego rządu Gabriel Attal, który wyjaśnił, że wiąże się to szybkim rozprzestrzenianie się wariantu koronawirusa Delta.

2021-07-20, 00:16

"Weszliśmy w czwartą falę". Gwałtowny wzrost zakażeń koronawirusem we Francji

- Weszliśmy w czwartą falę (...). Zaczynamy od małej liczby zakażonych, ale ta fala może wzrosnąć bardzo szybko – dodał rzecznik. Sprecyzował, że krajowy wskaźnik zakażeń wynosi obecnie 86 przypadków na 100 tys. mieszkańców w ciągu 7 dni, co stanowi wzrost o 125 proc. w stosunku do poprzedniego tygodnia.

Powiązany Artykuł

paryż free łuk trumfalny free pola elizejskie free champs-elysees free shutt 1200 .jpg
Francja: kolejny dzień z rzędu z ponad 10 tys. nowych zakażeń koronawirusem

- Tak gwałtownego wzrostu (zakażeń) nie było - podkreślił Attal i zwrócił uwagę, że szczepienia we Francji "pozostają na niewystarczającym poziomie".

80 proc. zakażeń Deltą

Wariant Delta, który "zaraża błyskawicznie", pojawia się częściej niż inne mutacje wirusa i według Attala odpowiada za około 80 proc. zakażeń koronawirusem we Francji.

Czytaj także:



Liczba hospitalizacji w kraju znów rośnie (+43 proc.). Nastąpił również wzrost liczby pacjentów na oddziałach reanimacji o 27 proc., co budzi obawy o przeciążenie szpitali pomimo szczepień na COVID-19.

REKLAMA

Za mało zaszczepionych

- Szczepienie ogranicza liczbę poważnych form zakażeń, ale w naszym kraju wciąż zbyt mało osób jest zaszczepionych – podkreślił rzecznik. 

Przynajmniej jedną dawkę otrzymało od początku kampanii 37 809 568 osób (tj. 56,1 proc. populacji). W pełni zaszczepionych jest 30 788 868 osób (tj. 45,7 proc. populacji).

Powiązany Artykuł

warszawa ulica ludzie bez masek shutterstock_1986503513 1200.jpg
Prof. Parczewski: fale zakażeń w innych krajach ewidentnie przebiegają wśród niezaszczepionych

- Dzięki szczepionce możemy odzyskać kontrolę nad wirusem, nie poddamy się dyktaturze szokujących obrazów, skandalicznych haseł, haniebnych skrótów – powiedział rzecznik, odnosząc się do protestów przeciwko przepustce zdrowotnej.

Nawiązanie do Auschwitz

Niektórzy demonstranci porównali zapowiedzi rządu dotyczące przepustki z prześladowaniami Żydów w czasie II wojny światowej. Kilkoro miało żółte gwiazdy na ramionach i niosło transparent: "Pass sanitaire (paszport sanitarny) macht frei", nawiązujący do napisu nad bramą obozu w Auschwitz: "Arbeit macht frei".

Rada Stanu, będąca odpowiednikiem najwyższego sądu administracyjnego, zaakceptowała w poniedziałek ustawę rządu wprowadzającą paszporty sanitarne. Zmodyfikowała jednak niektóre jej zapisy, w tym zmniejszyła karę z 45 tys. euro do 1 tys. lub 9 tys. euro (w przypadku recydywy) za łamanie ustawy, nad którą parlament będzie głosował w tym tygodniu.

fc

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej