Rzecznik rządu o porozumieniu ws. NS2: to decyzja, która nie jest dobra ze strony Stanów Zjednoczonych

Rzecznik rządu Piotr Müller powiedział, że Polska jest zaskoczona porozumieniem w sprawie Nord Streamu 2 osiągniętym i ogłoszonym przez Stany Zjednoczone i Niemcy. Podkreślił, że NS2 to projekt geopolityczny, który destabilizuje sytuację w naszej części Europy.

2021-07-21, 23:37

Rzecznik rządu o porozumieniu ws. NS2: to decyzja, która nie jest dobra ze strony Stanów Zjednoczonych
Rzecznik rządu Piotr Müller. Foto: Twitter/KPRM

Piotr Müller ocenił, że "w Unii Europejskiej nie było odpowiedniej reakcji na poziomie całej Wspólnoty, również na poziomie Europejskiej Partii Ludowej" i w konsekwencji projekt, "pomimo oczywistych zagrożeń politycznych i geopolitycznych, jest w tej chwili realizowany".

Powiązany Artykuł

Nord Stream 2 free 1200 czerski
Berlin i Waszyngton oficjalnie ogłaszają porozumienie ws. Nord Stream 2

Müller zauważył, że Polska od samego początku podnosiła zarzuty wobec Nord Streamu 2. Przypomniał, że nasz kraj miał w tej sprawie przez wiele miesięcy wsparcie Stanów Zjednoczonych. Tymczasem amerykański Departament Stanu poinformował o porozumieniu Stanów Zjednoczonych i Niemiec w sprawie Nord Stream 2.

- Jesteśmy niestety zaskoczeni tą decyzją - powiedział rzecznik rządu.

REKLAMA

Posłuchaj

Piotr Müller o realizacji Nord Stream 2 (IAR) 0:28
+
Dodaj do playlisty

 

Jak dodał, pozwolenie ze strony Stanów Zjednoczonych na kontynuowanie budowy gazociągu to nie jest dobra decyzja.

Zabezpieczenie przed rosyjską agresją

Rząd USA zapewnia, że porozumienie z Niemcami w sprawie Nord Streamu 2 przewiduje wiele mechanizmów zmniejszających ryzyko użycia przez Rosję dostaw energii jako broni przeciwko Ukrainie i krajom wschodniej flanki NATO. Niemcy zobowiązały się też do finansowego wsparcia energetycznej transformacji Ukrainy oraz Inicjatywy Trójmorza.

Powiązany Artykuł

gazociąg free shutter 1200.jpg
"Koncert mocarstw ponad naszymi głowami". Jakóbik o porozumieniu ws. Nord Stream 2

Stany Zjednoczone i Niemcy zadeklarowały, że w razie agresywnych kroków ze strony Moskwy oba kraje mają podjąć działania odwetowe przeciwko Rosji, włącznie z sankcjami.

REKLAMA

Kryzys wiarygodności i bezpieczeństwa

Szefowie dyplomacji Polski i Ukrainy Zbigniew Rau i Dmytro Kuleba w wydanym oświadczeniu wzywają Stany Zjednoczone i Niemcy do "podjęcia kroków w celu znalezienia adekwatnej odpowiedzi na rodzący się kryzys bezpieczeństwa w naszym regionie, którego jedynym beneficjentem jest Rosja".

Czytaj także:

W oświadczeniu napisano, że "decyzja o zbudowaniu rurociągu Nord Stream 2 (NS2), podjęta w 2015 r., zaledwie kilka miesięcy po rosyjskiej inwazji i nielegalnej aneksji ukraińskiego terytorium, doprowadziła do kryzysu bezpieczeństwa, wiarygodności i politycznego w Europie".

Powiązany Artykuł

WaszczykowskiPR24AK.jpg
Porozumienie USA-Niemcy ws. Nord Stream 2. Waszczykowski: powinniśmy otrzymać rekompensatę

"Obecnie, ten kryzys jest znacząco pogłębiony wskutek rezygnacji z prób zatrzymania uruchomienia rurociągu NS2. Ta decyzja stworzyła zagrożenie dla Ukrainy i Europy Środkowej w wymiarach politycznym, militarnym i energetycznym, jednocześnie wzmacniając potencjał Rosji do destabilizacji sytuacji bezpieczeństwa w Europie oraz utrwalając podziały w gronie państw członkowskich NATO i Unii Europejskiej" - napisano w oświadczeniu.

REKLAMA

Powierzchowna rekompensata

Dodano, że "każda wiarygodna próba wyrównania deficytu bezpieczeństwa musi być oparta o konstatację negatywnych konsekwencji tej decyzji w trzech wymiarach: politycznym, militarnym i energetycznym". Jak zaznaczono, "taka próba musi również mieć wymiar demokratyczny, co zakłada rozmowy z rządami państw najbardziej dotkniętych przez negatywne efekty NS2 na etapie osiągnięcia porozumienia".

W ocenie ministrów "dotychczasowe propozycje skompensowania tego deficytu są powierzchowne i nie mogą być uznane za wystarczające do tego, by w sposób efektywny ograniczyć zagrożenia stworzone przez NS2".

Zbigniew Rau i Dmytro Kuleba zapowiedzieli, że "Polska i Ukraina będą współpracować ze swoimi sojusznikami i partnerami, aby przeciwstawiać się NS2 do czasu wypracowania rozwiązań kryzysu bezpieczeństwa przezeń wywołanego, w celu zapewnienia wsparcia państwom aspirującym do członkostwa w zachodnich instytucjach demokratycznych oraz zredukowania zagrożenia dla pokoju i bezpieczeństwa energetycznego".

fc

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej