"Geopolityczne zwycięstwo Putina". Kongresmani krytykują umowę ws. NS2

Kongresmani z obu amerykańskich partii krytykują rząd Joe Bidena za porozumienie z Niemcami w sprawie Nord Stream 2. Biały Dom tłumaczy, że budowa gazociągu była niemożliwa do zatrzymania i że wypracowano mechanizmy, które zmniejszą ryzyko użycia przez Rosję dostaw energii jako broni przeciwko Ukrainie i krajom wschodniej flanki NATO.

2021-07-22, 06:26

"Geopolityczne zwycięstwo Putina". Kongresmani krytykują umowę ws. NS2
Kapitol w Waszyngtonie - siedziba Kongresu. Foto: Ron Cogswell/CC BY 2.0

Republikański senator Ted Cruz określił porozumienie USA-Niemcy mianem geopolitycznego zwycięstwa Władimira Putina i katastrofy dla Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników. - Za dziesiątki lat rosyjscy dyktatorzy nadal będą inkasować miliardy z podarunku od Bidena, a Europa wciąż będzie zagrożona szantażem ze strony Rosji - stwierdził Ted Cruz.

Powiązany Artykuł

Nord Stream 2 free 1200 czerski
Berlin i Waszyngton oficjalnie ogłaszają porozumienie ws. Nord Stream 2

Reprezentująca demokratów, senator Jeanne Shaheen oświadczyła, że Nord Stream 2 nie powinien być ukończony, ponieważ umożliwi Kremlowi prowadzenie wrogich działań w Europie Wschodniej.

Posłuchaj

Biały Dom tłumaczy, że w momencie objęcia urzędu przez Joe Bidena gazociąg był w 90 proc. ukończony i jego zatrzymanie było nierealne. Relacja Marka Wałkuskiego z Waszyngtonu (IAR) 0:52
+
Dodaj do playlisty

 

REKLAMA

Biały Dom tłumaczy, że w momencie objęcia urzędu przez Joe Bidena gazociąg był w 90 proc. ukończony i jego zatrzymanie było nierealne. Wysoki rangą urzędnik Departamentu Stanu argumentował, że mimo stanowczej retoryki, administracja Donalda Trumpa zrobiła niewiele, by zatrzymać budowę gazociągu i że rząd Joe Bidena wybrał drogę współpracy z Niemcami przy stworzeniu mechanizmów zabezpieczających przed użyciem przez Rosję Nord Stream 2, jako narzędzia szantażu energetycznego i zapewnienia Ukrainie dochodów z tranzytu gazu przez co najmniej 10 lat.

Sankcje nie będą automatyczne

We wspólnym oświadczeniu Stany Zjednoczone i Niemcy zadeklarowały, że nie dopuszczą do tego, by Rosja użyła dostaw energii jako politycznej broni przeciwko Europie albo agresji wobec Ukrainy. W razie takich kroków ze strony Moskwy oba kraje mają podjąć działania odwetowe przeciwko Rosji, włącznie z sankcjami.

W deklaracji nie ma jednak zapisu, że sankcje te będą automatyczne. Departament Stanu poinformował o utworzeniu funduszu inwestycji w transformację energetyczną Ukrainy o wartości 1 mld dolarów, na który Niemcy wpłacą początkowo 175 mln dolarów. Dodatkowo Berlin ma wyłożyć 70 mln dolarów na inwestycje zapewniające bezpieczeństwo energetyczne Ukrainy oraz wesprzeć projekty w ramach inicjatywy Trójmorza.

st

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej