17,1 mln w pełni zaszczepionych Polaków. Trwa akcja "Zaszczep się w wakacje nad polskim morzem"
W Polsce od końca grudnia, gdy rozpoczęto szczepienia przeciw COVID-19, wykonano ponad 33,9 mln szczepień – wynika z danych rządowych opublikowanych w środę. Liczba w pełni zaszczepionych osób przekroczyła 17,1 mln.
2021-07-29, 06:53
Z zestawienia wynika, że wykonano dotąd 33 945 590 iniekcji. W pełni zaszczepionych, czyli preparatem J&J lub dwoma dawkami innych, dopuszczonych w UE szczepionek, jest 17 116 255 osób. Dzienna liczba szczepień wyniosła 97 665.
Łącznie do Polski dostarczono już 46 170 230 dawek szczepionek. Do punktów szczepień trafiło 36 563 265 dawek. Zutylizowano 161 555 dawek. Zgłoszono 13 686 niepożądanych odczynów poszczepiennych.
Powiązany Artykuł
Minister zdrowia: nie dajmy się zakrzyczeć nielicznej grupie antyszczepionkowców
Rzecznik rządu Piotr Müller powiedział w środę, że jedyna grupa osób, dla której poważnie rozważane jest wprowadzenie obowiązkowych szczepień na COVID-19, to pracownicy służby zdrowia.
Rozwiązanie "poważnie rozważane"
- Obowiązkowe szczepienia dla medyków spośród wszystkich krajów UE wprowadziło tylko kilka. My faktycznie to rozwiązanie, teraz mówię o służbie zdrowia, poważnie rozważamy. Natomiast w zakresie pozostałych grupy społecznych to jest jeden z tematów, który się pojawia – powiedział rzecznik rządu.
REKLAMA
Zwrócił jednocześnie uwagę, że żaden kraj Unii Europejskiej nie wprowadził obowiązkowych szczepień powszechnych.
Możliwe dawki przypominające
W opublikowanym w środę raporcie Pfizer poinformował, że poziom przeciwciał przeciwko wariantowi delta u osób w wieku od 18 do 55 lat, które otrzymały trzecią dawkę szczepionki, jest ponad pięciokrotnie wyższy niż po drugiej dawce.
Ponadto trzecia dawka, tzw. dawka przypominająca, zapewniła wysoką ochronę przed oryginalnym wariantem koronawirusa i szczepem beta, który po raz pierwszy wykryto w Republice Południowej Afryki.
Powiązany Artykuł
Pracodawca sprawdzi, kto z pracowników się zaszczepił? Miziołek: projekt w tej sprawie jest przygotowywany
Analizę przeprowadziła też firma AstraZeneca. - Wyniki badań potwierdzają zasadność podawania drugiej dawki szczepionki Vaxzevria (handlowa nazwa tego preparatu), zgodnie z charakterystyką tego produktu, by zapewnić lepszą ochronę przed COVID-19, w tym również przed budzącymi niepokój nowymi wariantami koronawirusa – oświadczył wiceprezes ds. badań i rozwoju AstryZeneki Mene Pangalos.
REKLAMA
- Nadchodzi kolejna fala pandemii? Na świecie rośnie liczba zakażeń, dominuje wariant Delta
- Paszport szczepionkowy - co zawiera?
- Ignorowanie ostrzeżeń i restrykcji. Informacje ws. pandemii coraz mniej działają na opinię publiczną
Polscy pacjenci otrzymują szczepionkę przeciw COVID-19 jednej z czterech firm. Tylko szczepionka Jannsen (Johnson & Johnson) jest jednodawkowa. Pozostałe wymagają powtórzenia dawki. Preparatami firm Moderna, AstraZeneca i Jannsen szczepione są osoby powyżej 18 lat. Od 7 czerwca preparatem firmy Pfizer/BioNTech, obok osób pełnoletnich i w wieku 16-18 lat, mogą być szczepione także dzieci w wieku 12-15 lat.
pg
REKLAMA