"Remont stulecia" zabytkowego kościoła. Gliński: nakłady na kulturę w ostatnich latach wzrosły o 40 proc.

- Budżet kultury polskiej, w tym także na zabytki, wzrósł o 40 proc. w ciągu ostatnich lat - mówił podczas spotkania z mieszkańcami w Stargardzie szef resortu kultury Piotr Gliński.

2021-08-02, 16:10

"Remont stulecia" zabytkowego kościoła. Gliński: nakłady na kulturę w ostatnich latach wzrosły o 40 proc.

Powiązany Artykuł

Piotr Gliński PAP 1200.jpg

Minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu, wicepremier Piotr Gliński przebywa z wizytą w województwie zachodniopomorskim.

- Obowiązkiem państwa jest wspomaganie, opieka, wspieranie - my to nazywamy fachowo zasadą pomocniczości, subsydiarności, zapisaną zresztą w polskiej konstytucji. Pomagamy tym, którzy sobie pomagają, czyli którzy są aktywni, którzy dbają o swoje rzeczy, którzy myślą o także nowoczesnym rozwoju - a nowoczesny rozwój jest także przez zabytki - mówił Gliński w Stargardzie podczas spotkania z mieszkańcami. Tłumaczył, że dzięki zadbanym zabytkom region rozwija się turystycznie.

Remont stulecia

Wicepremier odwiedził w poniedziałek stargardzką Kolegiatę NMP Królowej Świata - jedną z najstarszych i największych gotyckich świątyń Pomorza Zachodniego. Trwa w niej "remont stulecia" - jest kompleksowo remontowana po raz pierwszy od ponad stu lat.

Środki na remont kolegiaty zostały przekazane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego – dofinansowanie unijne wyniosło ponad 17,6 mln zł, całkowity koszt remontu to 21 mln zł.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

Piotr Gliński PAP 1200 (1).jpg

Gliński podkreślił, że omawiany był także kolejny projekt związany z remontem świątyni - chodzi m.in. o instalację wind, dzięki którym turyści mogliby z bliska zobaczyć "najwyższe gotyckie sklepienie w Polsce".

- Pieniądze, które mamy na drugą perspektywę, które wywalczyliśmy są większe i są z przeznaczeniem m.in. na pomniki historii, więc nie przewiduję tutaj problemów. To jest pomnik historii, który powinien mieć kontynuację dla tego wsparcia - podkreślił wicepremier.

Polski Ład

Wskazał też, że w projekcie Polskiego Ładu jest realizowana zasada zrównoważonego rozwoju "aby wszyscy w Polsce mieli równe szanse życia i równe wsparcie od państwa".

- Aby nie zmarnować tej dynamiki popandemicznej, wprowadzamy Polski Ład. I on także realizuje zasadę zrównoważonego rozwoju, zasadę sprawiedliwości społecznej - mówił Gliński. Podkreślił, że środki przeznaczane na rozwój są "nieporównywalne do tego, co było".

REKLAMA

- Polska rozwija się w tej chwili na tyle dynamicznie, że mamy naprawdę szansę funkcjonować i żyć na równi z Portugalczykami, z Włochami, z Grekami i to są szanse także dla naszych dzieci dla kolejnych pokoleń - wskazał szef resortu kultury.

Dodał też, że budżet kultury polskiej, w tym także na zabytki, wzrósł o 40 proc. w ciągu ostatnich lat. "Nie było takiego wzrostu (…), żeby Ministerstwo Kultury mogło mieć o czterdzieści procent więcej środków w ciągu pięciu lat" – wskazał Gliński.

Podkreślił, że fundusze te przeznaczane są przede wszystkim "na instytucje lokalne", aby wspierać ich rozwój.

Podstarzały rockman

Europoseł Joachim Brudziński, który towarzyszy Glińskiemu w regionie dziękował wicepremierowi za wizytę i wsparcie. - Prawdziwa kultura jest dzisiaj w Stargardzie, a nie wokół tego podstarzałego rockmana, wydzierającego się na scenie, atakującego naszego wojewodę - powiedział Brudziński, odnosząc się do słów Jerzego Owsiaka, który podczas 27. Pol'and'Rock Festivalu mówił ze sceny o rozmowie z wojewodą zachodniopomorskim Zbigniewem Boguckim związanej z okrzykami wznoszonymi przez rapera Łonę podczas koncertu.

REKLAMA

Piotr Gliński odwiedzi w poniedziałek także południowy zachód województwa - Górę Czcibora w Cedyni, Siekierkowski Cmentarz Wojenny w Starych Łysogórkach i Gozdowice, gdzie złoży kwiaty przed Pomnikiem Sapera.

pkur

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej