Korea Północna zgłasza gotowość do rozmów i od razu stawia warunki. USA nieugięte ws. sankcji
Władze Korei Północnej są gotowe wrócić do rozmów dotyczących swojego arsenału atomowego, jeśli zostanie zniesiony zakaz eksportu metali i importu paliw. Północnokoreański reżim zażądał również zniesienia zakazu importu dóbr luksusowych takich jak alkohole czy garnitury.
2021-08-03, 07:58
Od spełnienia tych warunków Korea Północna uzależnia odmrożenie rozmów ze Stanami Zjednoczonymi.
Powiązany Artykuł
Seul nie chce drażnić sąsiada z północy. Tradycyjne manewry z USA pod znakiem zapytania
Przywódcy Korei Północnej w rozmowie z władzami południowokoreańskimi poinformowali również, że ich kraj potrzebuje miliona ton ryżu, aby wyżywić swoich obywateli. Ubiegłoroczne plony miały zostać mocno uszczuplone z powodu pandemii i niekorzystnych warunków pogodowych.
Próba zbliżenia
W ubiegłym tygodniu Korea Płn. i Korea Płd. przywróciły linie komunikacyjne pomiędzy wojskowymi i cywilnymi urzędnikami po 13-miesięcznej przerwie. Część komentatorów upatrywała w tym nadziei na odwilż i powrót do negocjacji z USA.
- Korea Północna walczy z pandemią? Kim Dzong Un mówi o "poważnej sytuacji"
- Korea Południowa zbuduje własną Żelazną Kopułę. Chce się bronić przed północnym sąsiadem
Przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un i prezydent Korei Płd. Mun Dze In od kwietnia podzielają skłonność do odbudowy zaufania i poprawy dwustronnych stosunków, a o przywrócenie połączeń poprosił Kim – powiedzieli posłowie w Seulu.
Powiązany Artykuł
Przełom w relacjach obu Korei? Wznowiono rozmowy między urzędnikami i wojskowymi
Bez taryfy ulgowej
Rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price ogłosił natomiast, że sekretarz stanu USA Anthony Blinken będzie wzywał kraje Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN) do pełnego stosowania międzynarodowych sankcji gospodarczych nałożonych na Koreę Płn.
Według agencji Yonhap Blinken ma w tym tygodniu wziąć udział w pięciu wirtualnych spotkaniach związanych z ASEAN, w tym w Forum Regionalnym, w którym w poprzednich latach uczestniczył również przedstawiciel Korei Płn.
Impas od wizyty Trumpa
Negocjacje w sprawie denuklearyzacji Korei Płn. znajdują się w impasie od zakończonego fiaskiem szczytu z udziałem Kim Dzong Una i byłego prezydenta USA Donalda Trumpa z lutego 2019 roku.
REKLAMA
Pjongjang domagał się tam zniesienia większości sankcji w zamian za częściową denuklearyzację, na co nie zgodziła się strona amerykańska.
fc
REKLAMA