Wystawa "Polskie style narodowe 1890-1918". Dyrektor MNK: to dyskusja o historii nowoczesności w Polsce
- Zajmujemy się stylem narodowym dlatego, że to, moim zdaniem, jeden z fundamentów dyskusji o historii nowoczesności w Polsce - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Andrzej Szczerski (dyr. Muzeum Narodowego w Krakowie).
2021-08-03, 12:00
Tematyka wystawy "Polskie style narodowe 1890-1918" odnosi się do trwającej około roku 1900 w Europie, zwłaszcza w Europie Środkowo-Wschodniej i Skandynawii, debaty na temat stylu narodowego, czyli odrębnej stylistycznie formy wyrażającej wyjątkowość danej kultury.
Powiązany Artykuł
Dariusz Karłowicz: dzieła antyku są wciąż szalenie aktualne
- Zajmujemy się stylem narodowym dlatego, że to, moim zdaniem, jeden z fundamentów dyskusji o historii nowoczesności w Polsce, a więc o tym, w jakim stopniu kultura polska wypracowała swoje oryginalne, wyjątkowe interpretacje idiomu nowoczesnego. Jednym z powodów, dla których taką tezę mogę stawiać - że wypracowała takie formy, jest to, że była w stanie wykształcić styl narodowy na przełomie XIX i XX wieku - opowiadał prof. Szczerski.
- Patrzymy na historię z perspektywy współczesnej debaty o tym, jaka jest, była i będzie polska nowoczesność. Natomiast samo pojęcie ma charakter stricte historyczny, ponieważ posługiwano się nim na przełomie XIX i XX wieku i ono oznaczało poszukiwanie tak naprawdę odrębnej artystycznej formy, zarówno w architekturze, sztukach pięknych jak i sztukach stosowanych, która wyrażałaby odrębność kulturową danego narodu. To pojęcie było wówczas powszechnie stosowane, zwłaszcza w krajach Europy Środkowej, Środkowo-Wschodniej, ale też na zachodzie Europy. (...) To był fenomen tego późnego XIX wieku, który zwieńczał refleksję na temat narodu, która w XIX wieku tak świetnie się rozwinęła - stwierdził dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie.
Posłuchaj
Wystawa "Polskie style narodowe" rozpoczyna serię "4 × nowoczesność", na którą złożą się cztery wystawy w MNK w latach 2021-2024 poświęcone poszukiwaniu oryginalnych wzorców modernizacyjnych w sztuce, designie i architekturze polskiej XX i XXI wieku.
REKLAMA
Więcej w nagraniu.
***
Audycja: "Rozpruwacz kulturalny"
Prowadziła: Jakub Moroz
REKLAMA
Gość: prof. Andrzej Szczerski (dyr. Muzeum Narodowego w Krakowie)
Data emisji: 02.08.2021
Godz. emisji: 23.36
kmp
REKLAMA
REKLAMA