Wystawa w rocznicę największego w Polsce marszu głodowego. Wielichowska: przyczyną był kryzys ekonomiczny
- Kobiety zgłaszały w swoich związkach pracowniczych fakt, że w sklepach nie ma towaru, a stanie często w kilkugodzinnych kolejkach po jedzenie było dla nich frustrujące - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Sylwia Wielichowska, autorka wystawy "Marsz głodowy kobiet - Łódź 1981".
2021-08-08, 10:45
Na ulicy Piotrkowskiej w Łodzi stanęła wystawa poświęcona największemu w Polsce marszowi głodowemu, który odbył się 30 lipca 1981 roku. Uczestniczyły w nim głównie kobiety, protestujące przeciwko nieudolności ówczesnej władzy i systemu gospodarczego. Marsz głodowy był największym zorganizowanym protestem w PRL po sierpniu 1980 roku. Jego organizatorem był Zarząd Regionalny NSZZ Solidarność Ziemi Łódzkiej.
Powiązany Artykuł
Sławomir Majcher: sport i sztuka łączą się od zarania dziejów
- To był okres bardzo gorący politycznie, a marsz głodowy kobiet umyka w edukacji historycznej, trochę jest deprecjonowany, może zapomniany być może dlatego, że zorganizowany przez kobiety. Niby ta historia kobiet jest obecna, ale na szczeblu edukacji podstawowej jest drugorzędna, a trzeba pamiętać iż walka kobiet o wolność w ówczesnym czasie była obecna - powiedziała autorka wystawy.
Kryzys ekonomiczny
Wystawę "Marsz głodowy kobiet - Łódź 1981" zorganizowało Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi. Wykorzystano w niej zdjęcia, w większości publikowane po raz pierwszy. Ich autorami są: Krzysztof Cichosz i Wojciech Markos Markiewicz. Fotografie stanowią główny trzon wystawy, ukazując, jak wyglądał marsz głodowy.
- Kryzys ekonomiczny wtedy trwał od dawna, ale 1981 r. był jego kulminacją. Stanie w kilkugodzinnych kolejkach nie gwarantowało zdobycia towaru. Dla kobiet taka sytuacja była więc bardzo trudna, do tego doszła zła dystrybucja tzw. kartek, a zakupy w Łodzi robiły osoby przyjezdne - mówiła dr. Sylwia Wielichowska.
REKLAMA
Na budynku obecnego Instytutu Europejskiego, a w 1981 roku siedzibie Zarządu Regionu NSZZ Solidarność Ziemi Łódzkiej odsłonięto też tablicę, poświęconą uczestniczkom i uczestnikom marszu głodowego. O sytuacji kobiet w okresie PRL przypomina także Łódzki Szlak Kobiet, który organizuje spacery tematyczne i grę miejską "Misja Janiny".
Posłuchaj
***
Audycja: "Kulturalnie na temat"
Prowadzący: Katarzyna Cygler
REKLAMA
Gość: dr Sylwia Wielichowska (autorka wystawy "Marsz głodowy kobiet - Łódź 1981")
Data emisji: 07.08.2021
Godzina: 23:35
Polecane
REKLAMA